in

Dahili Bağlantı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

link bağlantısı

Sayfaların arama sonuçlarında sırlanması, çok sayıda faktörün durumuyla yakından ilişkilidir. Bunlar arasında sayfa içeriklerinizin miktarı, içeriklerin özgünlüğü, anahtar kelime çalışması ve sitenizin aldığı yönlendirme sayısı önemlidir.

Sıkça göz ardı edilen bir diğer arama sonucu faktörü de aslında iç bağlantıların doğru biçimde kullanılmasıdır. Dahili bağlantı kullanmanın sağladığı birden fazla avantaj bulunur. Bunlardan birincisi site genelinde sayfalar arasında gezinmeyi kolaylaştırmak olsa da bir diğer önemli etkisi de anahtar kelime sırlamasında olumlu etki sağlaması.

Peki site içi bağlantılar doğru şekilde nasıl yapılandırılmalı, nelere dikkat edilmeli?

Dahili Bağlantı Nedir?

Bir site içerisinde yer alan farklı sayfaların, tıklanabilir metin geçişleri aracılığıyla birbirleri arasında geçişlere sağlanabilmesi, dahili bağlantılar sayesinde sağlanır. Dahili bağlantı kurarken, bulunduğunuz sayfa içerisinde bahsettiğiniz içeriği, bir başka sayfada yer alan daha detaylı veya konuyla ilişkili içeriğe bağlamak için uygun ve alakalı bir kelimeyi seçerek, bağlantı sekmesinden iki sayfa arasında ilişki kurulmasını sağlayabilirsiniz. Site içi veya site dışı tüm bağlantılarda kullanılan ve tıklanabilir yapıdaki seçili bağ öbekleri, “çapa” olarak tanımlanır.

Doğru Dahili Bağlantı Nasıl Sağlanır?

Dış bağlantılarda olduğu gibi site içi bağlantılar da SEO için oldukça önemlidir. Öncelikle okuyucu açısından daha verimli bir erişim seçeneği ve doğru yönlendirme sağlarlar. Diğer ve yine oldukça gerekli önemleri de çapayla bağladığınız kelimelerin aynı zamanda Google için daha kolay fark edilmesine yardımcı olmalarıdır.

Bunu sağlamak için yapılması gerekenler mevcut elbette. Seçeceğiniz kelimenin kullanacağınız sayfa ve yönlendirme yapacağınız sayfayla alakalı olması oldukça önemli. Daha etkili bir işleyiş için, sayfanızda belirleyeceğiniz hedef anahtar kelimenizi dahili bağlantıyla vurgulamak, fark edilmenizde etkili olacaktır.

Hedef anahtar kelimenin alan adınızla da ilişkili olması çok daha etkili bir sonuç sağlayabilir. Ancak hedef anahtar kelime belirlerken dikkat edilmesi gereken kriterler var. Öncelikle her sayfa için sadece bir hedef anahtar kelime belirlemeniz gerekiyor. Hedef anahtar kelimenizi belirlerken anahtar kelimelerinizin organik armalarda edindiği hacmi dikkate alarak stratejik seçimle belirlenmesi ve sayfa içinde doğru şekilde yapılandırılması katkı sağlar. Anahtar kelimelerinizi hacim raporuna ulaşmak için kullanabileceğiniz farklı araçlar mevcut. Bu işlem için Google Anahtar Kelime Planlayıcı veya Semrush.com düzenleyicisini kullanabilirsiniz.

Hedef anahtar kelimenin yapılandırılmasında etkili sonuç sağlayan araçlardan biri de yoastSEO eklentisidir. YoastSEO aracını kullanarak her sayfa için hedef anahtar kelime belirleyebilir, okunabilirliği denetleyebilir ve teknik SEO konusunda kontrol sağlayabilirsiniz.

Yoast aracının sağladığı bir diğer önemli avantaj da, site içi bağlantı ekleyip eklemediğiniz kolayca kontrol etmenize yardımcı olmasıdır. Teknik SEO kontrollerinin tam olarak sağlanabilmesi için işinizi kolaylaştıracak araçlar ve sitenizin ana temeliyle uyumlu bir anahtar kelime stratejisi kullanarak kısa sürede başarılı sonuçlar sağlamak çok daha olasıdır.

Sitenizde doğru SEO teknikleri ve grafiklerin size ne anlattığı konusunda daha detaylı bilgi almak ve güçlü bir stratejiyle organik trafiğinizi geliştirmek için şimdi seosistemi.com uzman ekibiyle iletişime geçerek, destek alabilirsiniz.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Google görsellerde reklam vermek

Görsel Aramalara Daha Fazla Satış Reklamı Geliyor

görsel optimizasyon

Görüntü Optimizasyonunda Önemli İpuçları