in

E-Ticaret Satışınızı Arttıracak 17 Önemli İpucu

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ilk bakışta basit görünebilir, ancak aslında olumlu sonuçlar alabilmek  için takip edilmesi gereken çok sayıda kural bulunur. Bu süreç, benzersiz koşullar altında çalışan e-ticaret siteleri için daha da karmaşıktır. E-ticarette başarı için temel kriterler kabaca bellidir:

  • harika içerik yayınlamak,
  • kaliteli link yönlendirmeleri edinmek,
  • devam etmekte olan bir sosyal medya kampanyasını sürdürmek. 

Ancak bunlara ek olarak, bu belirli e-ticaret stratejilerini izlemeniz gerekir.

1. Her ürün için benzersiz (özgün) ürün açıklamaları oluşturun. Bu son derece önemlidir. Üreticinizin ürünler için geliştirdiği bir açıklamaları kullanmak veya benzer ürünler için içerik bölümlerini tekrarlamak ilk bakışta cazip görünse de, en iyi strateji ürünlerinizin her biri için tamamen benzersiz bir açıklama oluşturmaktır. Yinelenen ve tekrar eden içerikler kampanyanızı ciddi şekilde engelleyebilir, kullanıcı trafiğini ciddi oranda azaltabilir. En güvenli ve kazançlı yöntem, tüm ürünleri SEO dostu içerikler kullanıcıya sunmak.

2. Kullanıcı incelemelerini teşvik edin. Kullanıcılarınızı, her ürün sayfasına yorum göndermeleri için teşvik edin. Amazon bunu mükemmel bir şekilde uygular, bu yüzden kullanıcı incelemelerinin nasıl uygulandığına dair mükemmel bir örnek için örnek olarak Amazon.com’daki herhangi bir ürün sayfasına bakabilirsiniz. Google, benzersiz, değer katan içerik görmeyi sever ve bir e-ticaret sitesiyle, kullanıcı tabanınız sayesinde özgün içerik ve değerlendirme edinerek trafik yakalayabilirsiniz. Ayrıca, insanlara sattığınız ürünlerin kalitesi hakkında daha fazla bilgi vererek satışlarda artış sağlayabilirsiniz.

3. Site gezintilerini kolaylaştırın. Bu, hem daha yüksek arama motoru sıralaması elde etmek hem de sitenizin kullanıcı deneyimini geliştirmek için çok önemlidir. Ürün sayfalarınızı olabildiğince sezgisel bir şekilde düzenleyerek, kolayca aranabilir ve kolayca anlaşılabilir kategorilere ayırın. Site haritanızı belirgin ve takip etmesi kolay hale getirin ve sitenizi göze hitap edecek şekilde tasarlayarak, kullanıcıların site içi hareketlerini yönlendirin.

4. Resimlerinizin boyutunu azaltarak sitenizin yüklenme sürelerini optimize edin. Ürün sayfalarınızda yüksek kaliteli görüntüler olması önemlidir, ancak aşırıya kaçmayın. Bir sayfada çok fazla yüksek kaliteli resim olması sitenizi yavaşlatabilir, bu da SEO için istenmeyen bir durum olur. Bunun yerine, resimlerinizin boyutunu küçültün veya kullanıcıların daha büyük bir sürüm görmek için “yakınlaştırmasını” sağlayan bir özellik oluşturun. Bu, kullanıcılarınıza görmeleri gereken kaliteyi verirken yük hızınızı kontrol altında tutar.

5. Mümkün olan her yerde sayfalar arasında bağlantı kurun. Google, katma değerli iç bağlantıya sahip web sitelerini tercih eder. Bir kullanıcının sitenizdeki herhangi bir sayfaya ulaşmak için yapması gereken tıklama sayısı ne kadar az olursa, o kadar iyidir. Her sayfayı etki alanınızdaki benzer diğer alakalı sayfalara bağlayarak bunu iyileştirin.

6. Sitenizi mobil cihazlar için optimize edin. Bu, tüm site grupları için özellikle önemlidir. Kullanıcılarınıza, duyarlı ve daha iyi bir mobil deneyime izin veren, etkileşimli bir mobil deneyim yaşatın. Tüketici alışkanlıkları giderek daha çok cep telefonu kullanımına eğilimli hale geliyor. Bu yüzden, mobil optimizasyon önümüzdeki yıllarda giderek daha önemli hale gelecektir. Şimdiden bir yer edinmek, akıllıca bir strateji.

7. Ürün sayfalarınızı sosyal paylaşımlar ile bütünleştirin. Temel düzeyde sosyal entegrasyona ek olarak, ürün sayfalarınız da sosyal paylaşım düğmelerine sahip olmalıdır, böylece kullanıcılar ürünleriniz hakkında arkadaşları ve takipçilerine bilgi aktarabilir. Sosyal etkileşim genel olarak iyi bir iş stratejisi olsa da, SEO için özellikle iyidir, çünkü Google sosyal sinyalleri bir yetki ölçüsü olarak kullanarak sizi ön plana çıkarabilir.

8. Stokta olmayan ve durdurulan öğe sayfalarınızı hazır ve çalışır durumda tutun. Bu ilk başta sezgisel görünebilir. Ne de olsa, artık bir ürün sunmuyorsanız, neden sayfayı ayakta tutmaya çalışıyorsunuz? Size daha kalıcı sayfalar ve Google botların araştırması için daha fazla indekslenebilir içerik tabanı sağlar. Yapmanız gereken tek şey, bir başlık veya ürünün artık mevcut olmadığını gösteren başka bir gösterge eklemek.

9. Mevsimsel dikkati en üst düzeye çıkarmak için mevsim kategorileri oluşturun. Mevsimsel tanımlar, anahtar kelimeli rekabeti azaltma eğilimindedir. Sezonluk ürünlerinizden en iyi şekilde yararlanmak için “Cadılar Bayramı Kostümü” veya “2019 Moda Elbiseler” gibi belirli sezon kategorileri oluşturun.

10. Bir topluluk forumu ekleyin ve büyümeyi teşvik edin. E-ticaret platformları için diğer bir önemli içerik seçeneği, kullanıcıların en sevdikleri ürünler hakkında bilgi alışverişinde bulunabilecekleri ve birbirlerine tavsiyelerde bulunabilecekleri bir topluluk forumudur. Böyle bir alan katılımcılarınız arasında marka sadakatini artıracaktır. Konuşmaları başlatarak ve mümkün olduğunda soru ve şikayetlere cevap vererek topluluğun büyümesini teşvik edin.

11. Her ürün için resimler ve videolar ekleyin. E-ticaret platformları, SEO için giderek önem kazanan görsel içeriklere yönelik mükemmel bir ortam potansiyeli sağlar. Sunduğunuz her ürün için, ilgili metalarla etiketlenmiş video ve resimler ekleyin, böylece her içeriğin ilişkili bir görsel aramada listelenme olasılığı artacaktır. Bu düzenlemeleri yaparken, sayfa yüklenme süresinin caydırıcı olmamasına özen göstererek, optimize çözümlerle yapmak yerinde bir davranış olur.

12. Sitenizi güvenli hale getirin. E-ticaret sitelerinin kullanıcı güvenliği için HTTPS şifrelemesi olması her zaman en iyi yöntem olmuştur. Eğer yoksa, şimdi edinin. HTTPS şifrelemesi, ekstra bir kullanıcı güvenliği katmanı sağlamanın yanı sıra, Google’a önemli bir sıralama sinyali de sağlar.

13. Derin gelen bağlantılar oluşturun. E-ticaret siteleri için bağlantı kurma önemli bir fırsat sunar: derin bağlantı için bol miktarda malzeme. Bir bağlantı kurma kampanyasına katılırken, sitenizde yapabileceğiniz en derin sayfalara (niş ürün sayfaları gibi) ulaşmaya odaklanın.

14. Sayfalarınızı düzenli olarak hatalara karşı kontrol edin. E-ticaret siteleri genellikle çok sayıda ürün ve kategoriye sahip olduğundan hızlı bir şekilde büyür. Bu durumda, permalinklerinizden hiçbirinin 404 hata üretmediğinden ve harici içeriğe olan tüm bağlantılarınızın hala işlevsel olduğundan emin olmak için rutin kontroller gerçekleştirin. Bunu, Google Web Yöneticisi Araçları’nı ve Screaming Frog gibi bir site tarama aracını kullanarak yapabilirsiniz. Sıkı bir kontrolle hata veren sayfalar ve müşteri deneyimini olumsuz etkileyecek etkenleri en aza indirgemek mümkün.

15. İlgili başlıklar içeren URL’ler oluşturun. E-ticaret platformunuzdaki her URL benzersiz, sayfa ile alakalı ve anahtar kelime için optimize edilmiş olmalıdır. Otomatik bir sayfa oluşturma aracı kullanıyorsanız, uzun bir sayı ve harf dizisi ile biten bir URL’ye sahip olabilirsiniz – bunları hemen değiştirin. Örneğin, belirli bir ürün sayfasında büyük bir kırmızı şemsiye teklif ediyorsanız, URL’nizi / 10031490314180 yerine / büyük-kirmizi-semsisye-v1 ile bitirin.

16. Ürünleriniz için çekici meta açıklamaları kullanın. Bir arama motoru sıralama sayfasında (SERP) bir sayfa göründüğünde, meta açıklama köprünün altındaki metin olarak görünür. Meta açıklamalarını, ürünlerinizin meta açıklamalarının her biri için çekici bir kopya yazarak yararınıza kullanın. Amacınız hemen kullanıcının dikkatini çekmek ve onu içine çekmek olmalıdır.

17. Sitenizin dahili arama işlevselliğini optimize edin. Google’ın, düşünmeniz gereken tek arama motoru olmadığını anlamak önemlidir. Kullanıcılarınızın sitenizde alışveriş yapmaya devam etmesini istiyorsanız, kullanıcılarınız için en alakalı sonuçları sağlayan dahili bir arama işlevi geliştirmeniz gerekir. Bu, yazım yanlışlarını işleyebilen, öngörücü aramalar sunan ve sitedeki her sayfayı sıralayan bir algoritma oluşturmak anlamına gelir. Ayrıca, hem dahili hem de harici olarak aranabilecek ürün başlıklarınızı ve kategorilerinizi de optimize etmeniz gerekir.

Bu stratejileri hemen uygulamaya geçirin ve zamanla işletmeniz büyüdükçe, düzenli güncellemeler yapın. E-ticaret sitelerinin diğer web sitelerinden daha farklı zorlukları vardır, ancak gerekli uygulamalarla, SEO e ticaret için de zor olmaktan çıkar.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

E-Ticaret’te Başarıyı Getiren SEO İpuçları

Köşe Taşı İçerik Nedir?