in

E-Ticaret’te Başarıyı Getiren SEO İpuçları

Çevrimiçi ürünler satıyorsanız, web sitenizin müşterileriniz veya potansiyel müşterileriniz tarafından kolayca bulunabilir olması gerekir. Bu da Google arama sonuçlarının ilk sıralarında görünür olmanız anlamına gelir. Hedef kitlenize ulaşamıyorsanız, en iyi ürüne ve web sitesine sahip olmanın tek başına bir işe yaraması oldukça zor. 

Görünür hale gelmek ve kullanıcılara erişmek için gerekenler SEO stratejilerinde saklı. Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza ve web sitenizin hedefiniz tarafından görünür olmasına yardımcı olacaktır. Ne kadar fazla trafik alırsanız dönüşüm kazanma olasılığınız o kadar artar. 

1 – Verimli anahtar kelimeler belirleyin

Doğru anahtar kelimeleri bulmak, e-ticaret web sitenizi sıralamanın en temel faktörüdür. Faaliyetinize uygun olanları seçmek için bazı derinlemesine anahtar kelime araştırmaları yapmak için zaman ayırın. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, rakiplerinizin henüz bulunmadığı belirli detaylarda üst sıralarda yer almanıza gerçekten yardımcı olabilir. Bu anahtar kelimeler, aradığınız trafiği gerçekten etkileyebilir ve dönüşüm oranınızı artırabilir. Kullanıcı sorguları açısından düşünün. İnsanlar oldukça spesifiktir ve bir şeyler aradıkları konuşma sorgularıdır. Anahtar kelimelerinizi, kullanıcının arama amaçlarına göre düşünmeniz gerekir.

2 – Bağlantı metninde stratejik anahtar kelimeler kullanın

SEO’ nuzu artırmak için çapa metni kullanmak iyi bir çözümdür. E-ticaret web siteniz sayfalarınıza işaret eden bağlantılarla doludur ve potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için çapanızı optimize etmeniz gerekir. Onları “burada” gibi çapalarla doğal görünmelerini sağlamalısınız, ancak sıralamak istediğiniz stratejik anahtar kelimeleri de kullanabilirsiniz. Açıkçası, Google tarafından cezalandırılmamak için tüm bağlantı metinleriniz için aynı anahtar kelimeleri kullanmamalısınız. Ürün açıklamalarınıza önemli anahtar kelime bağlantıları eklemek, ziyaretçileri itmek istediğiniz benzer ürün sayfalarına yönlendirebilir.

3 – Yinelenen içerikten kaçının

Yinelenen içerik, e-ticaret sitesine gelince ciddi bir düşman olabilir. E-ticaret web siteleri özellikle bu sorunla karşılaşır, çünkü birçok benzer ürün için açıklama girmek gerekir. Bu açıklamalar da genellikle bu ürünleri farklı web sitelerine dağıtabilen bir satıcı – satıcı tarafından verilir. Durum böyle olunca E-ticaret web sitelerinin, birçok farklı web sitesinde görünen ürün açıklamalarını göstermesi kaçınılmaz olur. Ayrıca, filtre ve kategori seçenekleri yinelenen içerik sorunlarına yol açabilir, çünkü bu filtreler aynı içeriğe sahip farklı URL’ler oluşturur. 

4 – Etkileyici ürün açıklamaları yazın

Çekici ürün açıklamalarının, dönüşüm oranı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Bu nedenle üreticinin ürün açıklamalarını kullanmaktan kaçınmalısınız. Daha Google dostu olmalarını sağlamak için onları benzersiz ve alakalı anahtar kelimelerle çekici hale getirmeye çalışın.

5 -Ürün resimlerinizi optimize edin

E-ticaret mağazaları görüntülere güvenir. Onlar bir satışın tetikleyici faktörüdür. Resimleriniz oldukça niteliksel, çekici ve benzersiz olmalıdır. Fakat özellikle de botların onları bulmasını istiyorsanız, mükemmel görüntüler elde etmek yeterli değildir. Google Görseller’in arama sonuçları, web sitenize çok fazla trafik çekebildiğinden, görsellerin harika bir SEO potansiyeli vardır. 
Değerli ve benzersiz anahtar kelimeler ekleyebileceğiniz bir açıklama olan ALT etiketini doldurduğunuzdan emin olun.

6 – URL’nizi arama motorları için optimize edin

URL’ler SEO’nuz için göründüğünden daha önemlidir. Optimize edilmiş URL’ler , arama motorlarının web sitenizi bulup taramasına ve ne hakkında olduğunu bilmesine yardımcı olabilir. Doğru URL’ler yapıları daha sonra web sitesi dizinlemenizi de kolaylaştırır. 
Öte yandan, verimli URL’ler, ziyaretçilerinize sayfanızın ne olacağı hakkında bilgi verebilir ve deneyimlerini geliştirebilir. Ayrıca, iyi bir kullanıcı deneyimi, kitlenizi web sitenizde daha uzun süre tutar. Müşterilere dönüştürmek için ek şansı temsil ediyor. 
SEO’nuzu arama motorları için değil, kullanıcı deneyimi açısından da düşünün!

7 – Satış trafiğini sürekli olarak takip edin

Trafiğinizi büyütmek bir şey olsa da, bu ziyaretleri satışa dönüştürmek başka bir şeydir. Düzenli ziyaretçilerinizin ücretli müşterilere dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmeniz gerekir. Google Analytics, trafiğinizi ve iyileştirme noktalarınızı analiz etmek için iyi bir yardımcıdır. Böylece trafiğin nereden geldiğini, kullanılan cihazları, dönüştürme olasılığı en yüksek olanları, SEO ile oluşturulan dönüşümleri vb. Belirleyebilirsiniz.

8 – Kullanılabilirliği arttırın

Sitenizi gezinmeyi kolaylaştırın. En kötü hata, net bir navigasyon yolu sunmamak olacaktır. Ürün sayfalarınıza ana sayfanızdan bağlanmayı ve ilgili açılış sayfalarını sunmayı unutmayın. Bu aynı zamanda botların web sitenizi taramasına yardımcı olacaktır.

9 – Bozuk linklerden kaçının

Ziyaretçilerinize mümkün olan en iyi deneyimi sunmak istersiniz. Belirli bir sayfaya tıklamak ve bir “Sayfa 404 Bulunamadı” ya gitmek kesinlikle beklediğiniz sonuç değildir. Bu yüzden bağlantıları koparmak olumsuz sonuçlar yaratır. Zaman içinde 404 sorununuz olup olmadığını tespit etmek için düzenli taramalar yapmalısınız. 
Web sitenizi taramak ve bu hataları tespit etmek için OnCrawl’ı kullanabilirsiniz.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sosyal Medyada Başarı İçin Planlama Stratejileri

E-Ticaret Satışınızı Arttıracak 17 Önemli İpucu