in

Görsel Aramalara Daha Fazla Satış Reklamı Geliyor

Google görsellerde reklam vermek

Google, YouTube’da daha önceden duyurmuş olduğu alışveriş yöntemini 2018 sonunda test etti. 2019’da bu yöntemin sonuçları pratiğe yansıyabilir.

Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya uygulamalarında görmeye alışık olduğumuz alışveriş yapılabilir reklamlar (üzerinde fiyat bilgisi bulunan ve satın alma yönlendirmesi içeren yerleştirilmiş ürünler), Google Görseller’de daha yaygın kullanılmak üzere geliştiriliyor. Böyle bir çalışmanın yapıldığı 5 Mart tarihinde Shoptalk’ta duyuruldu.

Sponsor içeren reklamlar, görsel üzerinde gezinirken marka, fiyat ve açıklama bilgilerinin görüntülenebileceği bir erişim biçimiyle kullanıma sunulacak. Bu yöntem diğer uygulamalardan tanıdık gelse de, aslında Google bunu diğerlerinden çalmış değil. Çünkü bu yönteme dair ön çalışmalar, 2015 yılında YouTube’da yer alan ve AdWords alışveriş yöntemlerini anlatan açıklayıcı bir içerikte zaten tanıtılmıştı. Geçen yıl ise, uygulamanın öncü bir versiyonu Google aramalarda üçüncü taraf alışveriş sitelerinde pilot uygulama olarak uygulamaya koyulmuştu.

Bu yöntem alışveriş hunisinin en tepesindeki geniş kitleye erişmeyi amaçlıyor. Google bu yöntemin şu aşamada home ofis dekorasyon fikirleri ve duş kabini tasarımları gibi huninin üst segmentinde yer alan seçkin satıcılara erişmek isteyen perakende satıcılara yönelik bir yöntem sunmuş gibi görünüyor.

Halihazırda bu konuyla ilgili doğrudan uygulama bulmak zor olsa da, uygulamaya ilişkin GIF görüntüleri, biraz olsun fikir veriyor.

Google’a göre bu yöntem, arayış içindeki kullanıcılara ilham vermeyi de içeren bir sunum yöntemi.  Açıklamalar, dinamik reklam yönteminin ilerleyen aylarda daha fazla kategoride etkin olarak kullanılacağı yönünde.

Uygulama vitrin alışverişini genişletiyor

Google cephesinden gelen diğer açıklamalar, görsel teşhire dayalı vitrin alışverişi (Showcase Shopping) reklamlarının Google Görseller’de kullanılabilir hale gelmesiyle marka pazarlamacılarına daha zengin bir sunum ve etkileşim biçiminde sağlanacağını da gösteriyor. Açıklamalar arasında, yeni yöntemlerle yayın ve içerik yönünden ‘reklam ötesi’ bir deneyim sağlanacağı ve ürün verilerin Google’a ücretsiz şekilde sunularak daha fazla potansiyel müşteriye erişim sağlayacak bir yöntem niteliğinde olduğu da yer aldı.

Neden önemli?

Google, marka ve ürün satıcılarına, huni altı sadakat ötesinde, keşif ve arayış sürecindeki potansiyel müşterilerin de erişilebilir olmasını sağlayan daha fazla yöntem sunma eğiliminde görünüyor. Bu yöntem ise şimdilik Instagram ve Pinterest’in başarıyı yakaladığı bir yöntem. Bu girişimin bir diğer olası nedeni de daha fazla ilham ve deneyim sunarak, rakip platformların kullanıcıları etkisi altında bırakma ihtimaline karşı bir alternatif sunma isteği de olabilir. Henüz çok erken bir aşamada olan Google Görseller üzerinden alışveriş seçeneğinin Türkiye’de ne zaman ve nasıl uygulamaya gireceğiyse hala büyük bir soru işareti olsa da ilerleyen süreçte yeni yöntem ve uygulamaların hayatımıza gireceğini tahmin etmek zor değil.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Sosyal Medya Dünyasını Yakından Tanıyın: 912 Milyon Gönderi İncelendi

link bağlantısı

Dahili Bağlantı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?