in

Görüntü Optimizasyonunda Önemli İpuçları

görsel optimizasyon

Bir çevrimiçi mağaza işletiyorsanız, görüntü optimizasyonu ustalaştırmak istediğiniz bir sanat eseri gibidir. Google görüntülerini inceleyen müşterilerin ilgisini çekerek sitenin yüklenme süresini azaltmaya kadar, görüntü optimizasyonu başarılı bir e-ticaret web sitesi oluşturmanın önemli bir parçasıdır.

Görüntü optimizasyonu nedir?

Görüntü optimizasyonu, kaliteden ödün vermeden resimlerinizin dosya boyutunu mümkün olduğunca küçültmek ve böylece sayfa yükleme sürelerinin düşük kalmasıdır. Aynı zamanda görsel SEO çalışmalarını da kapsar. Yani, ürün resimlerinizi ve dekoratif resimlerinizi Google’da ve diğer resim arama motorlarında daha üst sıralarda trafiğe sokma stratejisini tanımlar. Neden bir Google görsel araması yaptığımda, ürün fotoğraflarım hiç görünmüyor?

 • Resimlerime alt özellikleri eklemem gerekir mi?
 • JPEG, GIF ve PNG arasındaki fark nedir? Hangi durumlarda, hangi formatları kullanmalıyım?

Şimdi bu sorular için açıklayıcı konulara giriş yapma zamanı. Daha iyi bir görsel çalışması, daha fazla kullanıcı trafiği için büyük avantajlar sağlar. Web için görüntü optimizasyonunu 10 temel adımda sıralamak mümkün;

 1. Resimlerinizi açıklayıcı ve sade bir dille adlandırın.
 2. Alt özelliklerinizi dikkatlice optimize edin.
 3. Görüntü boyutlarınızı ve ürün açılarınızı akıllıca seçin.
 4. Resimlerinizin dosya boyutunu küçültün.
 5. Doğru dosya türünü seçin.
 6. Küçük resimlerinizi optimize edin.
 7. Resim site haritaları kullanın.
 8. Dekoratif görüntülere dikkat edin.
 9. İçerik dağıtım ağlarını (CDN’ler) kullanırken dikkatli olun.
 10. Resimlerinizi test edin.

Şimdi bu maddelere daha yakından bakalım..

1. Resimlerinizi açıklayıcı ve sade bir dilde adlandırın

Yüzlerce ürün fotoğrafını çekmek ve fotoğraf makinenizin atadığı varsayılan dosya adlarını saklamak gerçekten çok kolay.

Görsel SEO’ya gelince,  web sitenizin arama motorlarında sıralanmasına yardımcı olmak için alakalı anahtar kelimeler kullanmak önemlidir. Açıklayıcı, anahtar kelime yönünden zengin dosya adları oluşturmak, görüntü optimizasyonu için çok önemlidir. Arama motorları sadece web sayfanızdaki metni taramakla kalmaz, aynı zamanda resim dosya adlarınızı da tarar.

Kameranızın görüntüye atadığı genel adı kullanabilirsiniz (örn. DCMIMAGE10.jpg). Ancak, 2012-Ford-Mustang-LX-Kırmızı.jpg gibi ürün marka ve model bilgisi içerek tanımlarla dosya adlandırmak çok daha etkili bir seçenek.

Bu aşamada kullanıcı davranışlarını dikkate almak önemli. Müşterilerinizin web sitenizdeki ürünleri nasıl aradıklarını düşünün. Arama yaparken hangi adlandırma kalıplarını kullanıyorlar, bunlara dikkat edin. Örneğin;

 • 2012 Kırmızı Ford Mustang LX
 • Ford Mustang LX Kırmızı 2012
 • Kırmızı Ford Mustang LX 2012 kalıplarında olduğu gibi kullanıcı ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurun.

Müşterilerinizin hangi anahtar kelime modellerini takip ettiğini görmek için web sitesi analizinize bakın. Kullandıkları en yaygın adlandırma modellerini belirleyin ve bu formülü resim dosyası adlandırma işleminize uygulayın.

2. alt özelliklerinizi dikkatlice optimize edin

Alt özellikleri, düzgün biçimde oluşturulduğunda, resimlere alternatif bir metindir. Bu tanımlar ayrıca web erişilebilirliği için de kullanılırlar. Görüntü oluşturulduğunda resmin üzerine geldiğinizde görüntülenen açıklama da bu şekilde tanımlanır.

Alt özelliklerinin web sayfalarına olumlu SEO etkisi sağladığı tartışılmaz. Web sitenizdeki resimlere alakalı anahtar kelimeler içeren uygun alt özellikler eklemek, arama motorlarında daha iyi sıralanmanıza yardımcı olabilir. Nitekim, alt özellikleri kullanmak, e-ticaret ürünlerinizin Google görselinde ve web aramalarında görünmesinin en iyi yoludur.

Bir alt niteliğinin kaynak koduna bir göz atalım.

Görüntü optimizasyonu söz konusu olduğunda bir numaralı öncelik, sitenizdeki her ürün görüntüsü için özel bir alt özniteliği doldurmaktır.

İşte alt özellikler için bazı basit kurallar:

 • Resimlerinizi tıpkı resim dosyası adlarınız için yaptığınız gibi düz bir dilde tanımlayın.
 • Model numaraları veya seri numaraları olan ürünler satıyorsanız, bunları alt özelliklerde kullanın.
 • Alt özniteliklerinizi anahtar kelimelerle doldurmayın (örneğin, alt = “ford mustang araba en ucuz fiyatı alın”).
 • Dekoratif görüntüler için alt öznitelikleri kullanmayın. Arama motorları fazla optimizasyon için sizi cezalandırır, spam etiketi alabilirsiniz.

Son olarak, daima işlem kontrolü sağlayın. Web sayfalarınızın kaynağını görüntüleyin ve alt özelliklerinin doğru bir şekilde doldurulduğunu kontrol edin. 

3. Görüntü boyutlarınızı ve ürün açılarınızı akıllıca seçin

Ürününüzün birden çok açısını göstermek yaygın bir uygulamadır. Ford Mustang örneğine geri dönersek, özellikle onu satmaya çalışıyorsanız, aracın sadece bir resmini göstermek istemezsiniz. Şutlarını göstermek senin ilgini çeker:

 • İç.
 • Arka, özellikle hava spoyleri.
 • Jantlar.
 • Motor … sonuçta bir Mustang .

Bu ekstra fotoğraflardan yararlanmanın en iyi yolu alt özelliklerinizi doldurmaktır. Ve bunu yapma şekliniz, her ürün çekimi için benzersiz alt özellikler oluşturarak.

 • 2012-Ford-Mustang-LX-Kırmızı-Deri-İç-Trim.jpg -> alt özelliğini kullanarak: alt = “2012 Ford Mustang LX Kırmızı Deri İç Kaplama”
 • 2012-Ford-Mustang-LX-Kırmızı-Arka Görüş-Hava Spoiler.jpg -> alt özelliğini kullanarak: alt = “2012 Ford Mustang LX Kırmızı Arka Görünüm Hava Spoyleri”

Buradaki anahtar, taban alt özelliğinize açıklamalar eklemektir, böylece potansiyel arama yapanlar web sitenize gelir. Fazladan iş yaparsanız, Google sizi arama yapanlarla ödüllendirir.

Daha büyük görüntüler sağlama konusunda dikkatli olun

Ne yaparsanız yapın, en büyük resmi web sayfanıza yerleştirmeyin ve boyutları kaynak koduyla daraltın. Bu, resimle ilişkilendirilen daha büyük dosya boyutu nedeniyle sayfanızın yükleme süresini uzatacaktır. Bunun yerine, daha küçük bir resim yapın ve daha büyük bir resmi bir açılır pencerede veya ayrı bir web sayfasında görüntüleme seçeneği sunun.

4. Resimlerinizin dosya boyutunu küçültün

Bunu düşün:

 • Tüketicilerin yaklaşık% 50’si bir e-ticaret sitesinin yüklenmesi için 3 saniye bile beklemiyor.
 • Amazon, sayfalarının sadece bir saniye yavaşlamayla, yılda 1,6 milyar dolar kaybettiklerini saptadı.
 • Google, sayfa yükleme süresini algoritmalarında bir sıralama faktörü olarak kullanır.

Öyleyse, yavaşça ekranda aşağı doğru sürüklenen ve yüklenmesi 15 saniye süren görüntüleriniz varsa, bu sizin için sektöre veda mektubu demek!

Daha Yüksek Yükleme Hızı İçin Ne Yapılabilir?

Bir müşteri sitenize ulaştığında, dosyalarınızın boyutuna bağlı olarak her şeyin yüklenmesi biraz zaman alabilir. Dosya boyutları ne kadar büyük olursa, web sayfasının yüklenmesi o kadar uzun sürer.

Resim dosyasının boyutunu küçültmenin bir yolu, Adobe Photoshop’ta “Web İçin Kaydet” komutunu kullanmaktır. Bu komutu kullanırken, görüntü kalitesini göz önünde tutarken görüntüyü mümkün olan en düşük dosya boyutuna ayarlamak istersiniz.

Photoshop olmadan görüntüler nasıl optimize edilir?

Adobe Photoshop’unuz yoksa, resim düzenlemek için kullanabileceğiniz çok sayıda çevrimiçi araç vardır. Adobe’nin akıllı telefonlar ve tabletler için Photoshop Express’te ücretsiz bir resim düzenleme uygulaması bile var. Bu araç, Adobe Photoshop’un masaüstü sürümünün tüm özelliklerine sahip değildir, ancak görüntü düzenlemenin tüm temel özelliklerini kapsar ve size ekonomik olarak yük olmaz.

Görsel düzenlemek için çevrimiçi araçlardan da yararlanabilirsiniz; 

 • PicMonkey , uzmanlar tarafından beğeni kazanan ve yaygın kullanılan bir düzenleme aracıdır.
 • PIXLR oldukça kullanıcı dostudur ve akıllı telefonunuz için% 100 ücretsiz bir uygulama ile kullanıma sunulur, böylece mobil olarak kullanabilirsiniz.
 • Canva oldukça gelişmiş bir çevrimiçi resim editörüdür.
 • Son olarak, GIMP  . GIMP, Windows, Mac veya Linux’ta çalıştırılabilen açık kaynaklı ve ücretsiz bir resim düzenleme yazılımıdır. Photoshop’un yapabileceği her şeyi yapabilir, ancak teknik olarak biraz daha sorunlu olabilir. Yine de ücretsiz olması, sıkça tercih edilmesini sağlar.

Görüntü dosyaları ne kadar büyük olmalıdır?

E-ticaret resimlerinde, resim dosya boyutunuzu 70 kb’nin altında tutmaya çalışmak iyi bir kural olacaktır. Özellikle büyük görüntüler için zaman zaman zor olabilir.

5.Doğru dosya türünü seçin

Görüntüleri web’e göndermek için kullanılan üç genel dosya türü vardır: JPEG, GIF ve PNG.

Üç dosya türüne ve bunların aynı resmi nasıl etkilediğine bakalım:

JPEG (veya .jpg) resimler biraz eski bir dosya türündedir. JPEG, İnternet’in fiili standart görüntüsü haline geldi. JPEG görüntüleri önemli ölçüde sıkıştırılabilir ve bu da küçük dosya boyutlarında kaliteli görüntüler elde edilmesini sağlar. Yukarıdaki resimde, JPEG formatı düşük dosya boyutunda iyi kaliteye izin verir.

GIF (.gif) resimler JPEG resimlerden daha düşük kalitededir ve simgeler ve dekoratif resimler gibi daha basit resimler için kullanılır. GIF’ler ayrıca bildiğiniz gibi animasyonu da destekler.

Görüntü optimizasyonu ile ilgili olarak, GIF’ler, web sayfasındaki (yalnızca birkaç renk içeren) düz ve basit görüntüler için mükemmeldir. Ancak karmaşık görüntüler ve fotoğraflar için GIF’ler her zaman doğru tercih olmaz. Bu özellikle büyük görüntüler için geçerlidir.

PNG görüntüleri GIF’lere alternatif olarak daha popüler hale geliyor. PNG’ler, GIF’lerden çok daha fazla rengi destekler ve JPEG’lerde olduğu gibi yeniden kaydetme ile zaman içinde bozulmazlar. PNG dosya türü daha sık kullanılmaya başlasa da, dosya boyutları JPEG fotoğraflardan çok daha büyük olabilir.

Dosya türlerini seçerken hatırlanması gereken bazı ipuçları:

 • E-ticarette çoğu durumda, JPEG’ler en iyi bahis olacaktır. En küçük dosya boyutu için en iyi kaliteyi sağlarlar.
 • Büyük ürün resimleri için asla GIF kullanmayın. Dosya boyutu çok büyük olacaktır ve bunu optimize etmenin ne yazık ki bir yolu yok. Yalnızca küçük resimler ve dekoratif görüntüler için GIF kullanın.
 • PNG’ler hem JPEG’lere hem de GIFS’lere iyi bir alternatif olabilir. Ürün fotoğraflarını yalnızca PNG biçiminde elde edebiliyorsanız, PNG-24 üzerinden PNG-8’i kullanmayı deneyin. PNG’ler, son derece küçük dosya boyutlarından dolayı basit dekoratif görüntüler olarak öne çıkar.

Çoğu görüntü düzenleme yazılımı görüntüleri yukarıda tartışılan dosya biçimlerinden herhangi birine kaydedebilir.

6. Küçük resimlerinizi optimize edin

Çoğu e-ticaret sitesi, özellikle kategori sayfalarında küçük resimler kullanır. Çok fazla emlak almadan ürünleri hızla sergiliyorlar.

Küçük resimler çok iyi olsa da dikkatli olun; sessiz birer katil olabilirler.  Sayfanızın yükleme hızı, resimlerin kurbanı olabilir. Küçük resimler, alışveriş sürecinde genellikle kritik noktalarda sunulur. Kategori sayfalarınızın hızlı bir şekilde yüklenmesinin önüne geçiyorsa, potansiyel bir müşteriyi kaybedebilirsiniz. 

 • Küçük resim dosyanızın boyutlarını mümkün olduğunca küçük tutun. Bu noktada, daha düşük bir dosya boyutu lehine kalitenin düşmesine izin vermeyi tercih edebilirsiniz. Küçük resimlerinizin kümülatif etkisinin, sayfa yükleme süreniz üzerinde çok büyük bir etkisi olacağını unutmayın.

7. Resim site haritalarını kullanın

Siteniz genel alışveriş deneyimini geliştirmek için Javascript galerileri, resim pop-up’ları veya diğer “gösterişli” yolları kullanıyorsa, resim site haritaları resimlerinizin Google tarafından fark edilmesine yardımcı olacaktır.

Web tarayıcıları, özellikle web sayfası kaynak kodunda çağrılmayan görüntüleri tarayamaz. Bu nedenle, tarayıcıların tanımlanamayan görüntüleri bilmesini sağlamak için konumlarını bir resim site haritası içinde listelemelisiniz.

Site haritanızın yolunu gösteren, robots.txt dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyebilirsiniz:

 • Site Haritası: http://example.com/sitemap_location.xml
 • Veya Google Site Map kullanarak Google’a gönderebilirsiniz .

Google’ın, görüntü yayıncılığı için , web sitenizin arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilecek birçok yönergesi vardır . Ek olarak, Google’a web sitenizdeki resimlerle ilgili daha fazla bilgi vermek için Google site haritalarını kullanabilir ve bu da Google’ın resimlerinizi kendisinden daha fazla bulmasına yardımcı olabilir.

Site haritalarını kullanmak, resimlerinizin Google tarafından dizine ekleneceğini garanti etmiyor, ancak kesinlikle resim SEO’su için olumlu bir adım. Google Web Yöneticisi Araçları, site haritanızı doğru biçimlendirmek için pek çok öneri sunar.

Tüm resimleriniz için belirli etiketler eklemeniz önemlidir. Yalnızca görüntüleri listelemek için ayrı bir site haritası da oluşturabilirsiniz. Önemli olan, belirli etiketleri kullanırken sahip olduğunuz veya oluşturacağınız tüm site haritalarına gerekli tüm bilgileri eklemektir. 

8. Dekoratif resimlere dikkat edin

Web siteleri genellikle arka plan görüntüleri, düğmeler ve kenarlıklar gibi dekoratif resimlerden oluşur. Ürünle ilgili olmayan herhangi bir şey, muhtemelen dekoratif bir görüntü olarak kabul edilebilir.

Dekoratif görüntüler bir web sayfasına çok estetik bir çekicilik katabilse de, büyük bir birleşik dosya boyutu ve yavaş yükleme süreleriyle sonuçlanabilir. Bu nedenle, dekoratif resimlerinize daha yakından bakmayı düşünebilirsiniz, böylece web sitenizi ziyaretçileri müşteriye dönüştürme yeteneğini zedeleyemezler.

Sitenizdeki tüm dekoratif resimlerin dosya boyutlarını kontrol etmek ve dosya boyutlarını en aza indiren bir şablon kullanmak istiyorsunuz.

Dekoratif resimlerinizin dosya boyutlarını küçültmek için bazı ipuçları:

 • Kenarlıkları veya basit desenleri oluşturan görüntüler için bunları PNG-8 veya GIF yapın. Yalnızca birkaç yüz bayt boyutunda iyi görünümlü görüntüler oluşturabilirsiniz.
 • Mümkünse, görüntüleri kullanmak yerine renkli alanlar oluşturmak için CSS kullanın. Herhangi bir dekoratif resmi değiştirmek için mümkün olduğunca CSS stilini kullanın.
 • Bu büyük duvar kağıdı tarzı arka plan resmine yakından bakın. Bunlar çok büyük dosyalar olabilir. Görüntü kalitesini bozmadan onları mümkün olduğunca küçültün.

Arka plan görüntüsü boyutunu küçültmek için, arka plan görüntüsünün ortasını kesmek ve onu düz bir renk veya hatta saydam yapabilirsiniz. Bu, dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir.

9. İçerik dağıtım ağlarını (CDN’ler) kullanırken dikkatli olun

Resimlerinizi bir CDN’ye yerleştirerek, resmi etki alanınızdan kaldırabilir ve CDN’nin etki alanına yerleştirebilirsiniz. Yani birileri resminize bağlandığında, aslında CDN alanına bağlanıyorlar.

Bu nedenle, en iyi uygulamalar;

 • Bir şey moda olduğu için, bunu sizin de yapmanız gerekmez. İlk önce işiniz için en uygun hareket olup olmadığını belirleyin.
 • Web siteniz her ay tonlarca iş yapıyorsa, dağıtım ağı büyük olasılıkla bant genişliği sorunlarını çözmenize yardımcı olabileceği için iyi bir fikirdir.
 • Siteniz şu anda günde yalnızca binlerce ziyaretçi alıyorsa, mevcut barındırma durumunuz yükü kaldırabilir.

10. Resimlerinizi test edin

Resimlerinizi optimize etmenin bütün amacı, alt satırdaki çizgiyi arttırmaya yardımcı olmaktır. Dosya boyutlarını küçültmek ve arama motorlarının resimlerinizi dizine eklemesini sağlamaktan bahsettik, peki daha fazla müşteriye neyin döndüğünü görmek için resimleri test etmeye ne dersiniz?

 • Sayfa başına düşen ürün görüntü sayısını test etme: Yükleme süreleri, barındırılmayan bazı e-ticaret siteleri için bir sorun olduğu için, bir sayfadaki görüntü sayısının azaltılmasının tıklama oranlarını ve satışları artıracağını görebilirsiniz. Sayfa başına çok fazla görüntü sağlamanın kullanıcı deneyimini iyileştirmesi ve daha fazla satışa yol açması da mümkündür. Bunu bulmanın tek yolu test etmek.
 • Müşterilerinizin hangi açıları tercih ettiğini test edin: Müşterilerinizin görmek istediği görüşleri sunarak müşteri sadakatinde bir artış görebilirsiniz. Bunu anlamanın en iyi yolu, ürün çekimlerinizi görüntülerken müşterilerinize en çok neyi sevdiklerini sormaktır. Müşterilerinizle araştırma ve görüşme, genel olarak, içine girmek için büyük bir alışkanlıktır. Yine de test ederek doğrulayın.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

link bağlantısı

Dahili Bağlantı Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?