in

Köşe Taşı İçerik Nedir?

Sayfanızın ana konusunu ve uzmanlık alanınızı vurgulayan temel göstergelerden biri de köşe taşı içerik (cornerstone content) olarak adlandırılan ana bir içeriğinizin olmasıdır.

Köşe taşı içerik (cornerstone content), SEO stratejinizin en önemli parçasıdır, çünkü en rekabetçi anahtar kelimeleriniz için sıralamaya yardımcı olur. Çok sayıda içeriğin optimize bir versiyonudur ve ilgili olduğunuz alanın temel yönlerine değinir. Ardından, uzun kuyruk anahtar kelimelere odaklanan diğer sayfalardaki ve bloglardaki bu harika makalelere bağlantı kurarsınız. Site içi bağlantılar, arama motorlarına köşe taşı içeriğinizi sitenizdeki en eksiksiz, en önemli içerik olduğunu anlatır ve arama sonucu performansınızın önemli ölçüde yükselmesine yardımcı olur.

Köşe Taşı İçerik / kilit içerik / temel içerik / ana içerik /(cornerstone content) tam olarak nedir?

Köşe taşı temel içerikler, web sitenizdeki en önemli makalelerdir. Amaçları, belirli bir konuda en iyi ve en eksiksiz bilgiyi sağlamaktır. İşletmenizi yansıtmalı veya görevinizi mükemmel bir şekilde iletmelidirler. Ayrıca, köşe taşı  içeriklerin zamansız olması gerekir, bunun amacı alaka düzeylerini her zaman koruyabilmeleridir. Köşe taşı içeriğinizi hatasız ve güncel tutmak da ilk aşama kadar önemli ve gereklidir.

Her şeyden önce, köşe taşı içeriğinizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını isteriz. Harika bir köşe taşı içeriği yazmak ve iyi bir iç bağlantı stratejisine sahip olmak, bunu başarmamıza büyük katkı sağlar.

Kilit içerikler SEO için neden önemli?

Kilit içerik web sitenizin çekirdeğidir. Sitenizdeki en iyi, en önemli makalelerden oluşur; arama motorlarında en üst sıralarda yer almak istediğiniz sayfa veya yazıları tanımlar. Köşe taşı içerikler genellikle uzun, bilgilendirici makaleler, farklı blog yayınlarından gelen bilgileri birleştirir ve belirli bir konuda önemli olan çok sayıda başlığı kapsar. 
Odak noktası, ürünleri satmak yerine, belirli bir konuda en iyi ve en eksiksiz bilgiyi sağlamaktır. Yine de, işinizi yansıtmalı veya görevinizi mükemmel bir şekilde iletmelidirler. 
Kilit içerik, bir blog yazısı veya bir sayfa olabilir. Ancak, hangileri olursa olsun, çok iyi yazıldığından emin olmanız, sık sık güncellemeniz ve en rekabetçi anahtar kelimeleriniz için yüksek listelenmeler hedeflemelisiniz.

Köşe taşı içeriği, SEO stratejisinde önemli bir rol oynar. Çok popüler olan arama terimleri için sıralama yapmak zor olabilir, ancak temel bir yaklaşım bu rekabetçi arama terimlerinin üstesinden gelmenize yardımcı olacaktır. Benzer konularda birçok makale yazarsanız, Google’a hangisinin en önemli olduğunu belirtmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız, arama sonuçlarında iyi bir sıralama şansınızı kaybedersiniz. Yayınlarınız arasında doğru  iç bağlantı yapısı  sağlamak, Google’a hangi makalenin en önemli olduğunu söyler. Köşe taşı içerik Google’la kurduğunuz iletişim kanalınız ve kullanıcılar için davetiyenizdir.

Bir köşe taşı içerik için ne tür bir metin hazırlamalıyız?

Daha önce de belirttiğimiz gibi, köşe taşı içerikler bilgilendirici ve aynı zamanda okuyucuya açıklamalarda bulunan içeriklerdir. Okuyucularınızın bir konu hakkında daha fazla şey anlamalarını ya da bilgilerinizi kullanmalarını istiyorsanız, teoriyi pratize etmelisiniz. İyi bir bilgilendirici metin yazmak, konuya ve açıya karar vermek sürecinde bir miktar araştırma gerektirir. 

Örnek

Bale ayakkabısı satan bir çevrimiçi mağazanız varsa, farklı bale ayakkabısı türleri hakkında temel bir makale yazmak iyi bir seçenektir. Ancak, iyi ve tam donanımlı bale ayakkabılarının önemi hakkında bir sayfa da oluşturabilirsiniz. Belki de bale yaralanmalarının önlenmesi hakkında bir yazı bile yazabilirsiniz. Bu sayfalarda sıralamaya başlamak, ayakkabılarınızı da satmanıza yardımcı olacaktır.

Bir e-ticaret sayfası için bile köşe taşı içerikler,  bilgilendirici metinler olmalıdır. Böyle bir içeriği düşünmenin her zaman kolay olmadığını kabul etmek gerekir. Ancak köşe taşı içeriğiniz, insanları ürünlerinizi satın almaya ikna etmeye odaklanmamalıdır. 
Aksine, müşterilerinize ürününüzün benzersizliğini göstermelidir. Sattığınız ürünlerin işlevi veya sattığınız ürünlerle yakından ilgili bir şey hakkında yazabilirsiniz. Köşe taşı içerikler çok ‘satışa odaklı’ olmamalı, ancak insanları ürün sayfalarına yönlendirecek bilgilerle donatılmalıdır.

Kilit içerik, işinizi veya işinizin misyonunu yansıtmalıdır. Ancak, işinizin etrafındaki alana odaklanarak biraz daha geniş bir yaklaşım benimsemek, hedef kitlenizi ve potansiyel alıcılarınızı artırmak için iyi bir strateji olabilir.

Hangisi daha etkili? Gönderi mi, Sayfa düzeni mi?

Kilit içeriğinizi bir yayına mı yoksa sayfaya mı koymuş olacağınız önemli değil, bilgilendirici içeriğinizin, sayfa içinde kolayca bulunabilir ve güncel durumda olduğundan emin olmanız yeterli. Yine de köşe taşı içeriğinizin ayrı bir sayfa oluşturması önemli. Hangisini seçerseniz seçin, köşe köşe taşı içerik için en az 900 kelime içeren bir yazı veya sayfayı hedeflemenizi öneririz. Çünkü uzun metinler kısa metinden daha kolay sıralanır ve daha fazla bağlantı içerebilir.

Kilit içeriğinizi sitenize yerleştirme

Kilit içerikleriniz, site yapınızda nispeten yüksek olmalıdır. Çoğu durumda, ana sayfa doğrudan bu makalelere bağlanmalıdır. Dahası; köşe taşı içerikleriniz diğer ilgili blog yayınlarından ve sayfalarından birçok dahili bağlantı alarak zenginleşmelidir . Arama motorları, iç bağlantıları çok fazla olan yayınları daha öne çeker. Şöyle düşünün: küçük kasabalardan büyük şehirlere doğru uzanan çok daha fazla yolu vardır. Temel içerikler, bu şehirler gibidir. Çoğu bağlantıyı almalılar. Küçük kasabalasa daha spesifik konulardaki diğer içeriklerdir.

Mevcut bir sitede köşe taşı içerik düzenlemesi

Bir süredir yayında olan siteler için daha önce köşe taşı içerik çalışması yapmadıysanız, öncelikle hangi içeriğinizin köşe taşı içerik olacağına karar verin. Bunun için aram sonuçları hali hazırda yüksek olan, belirli bir trafik yakalamış, genel bir sayfa uygun olacaktır. Seçeceğiniz içeriğin aynı zamanda sizin gerçekleştirdiğiniz faaliyet veya satışa sunduğunuz ürünler konusunda bilgilendirici ve yol gösterici metinler, öneriler içermesi son derece önemli. Bu kriterlere uygun olanlar arasında, köşe taşı içerik olmasına karar verdiğiniz metinleri köşe taşı içeriğine dönüştürmek için bu beş adımı izleyin:

1. Adım: Anahtar kelimelerinizi düşünün

Sıralamak istediğiniz temel anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Kitlenizin aradığı kelimeleri kullandığınızdan emin olun. Kimsenin kullanmadığı kelimeler için yükselmeye çalışmak, size sonuç sağlamaz. Köşe taşı içerikleriniz, hedeflediğiniz en ‘kafa’ veya en rekabetçi anahtar kelimeler için optimize edilmelidir. Ancak, bu anahtar kelimeleri belirlerken gerçekçi olmaktan vazgeçmeyin.

2. Adım: En iyi gönderiyi seçin

En önemlisi, en rekabetçi anahtar kelimelerinize yakın olan anahtar kelimelerle optimize edilmiş yayın ve sayfalarınızı inceleyin. En iyi ve uygun kriterlere sahip olana karar verin. Seçtiğiniz içerik, bundan sonra köşe taşı içeriğiniz olacak!

3. Adım: İçeriği yeniden yazın

Kilit içeriğinizi yeniden yazın ve çok daha fazla SEO dostu bir yapı kazandırın. Yazı kapsamını genişletin ve tamamen güncel olduğundan emin olun. Bu makale konuyla ilgili tüm bilgileri kapsamalıdır. Ayrıca, makalenin yapısal olarak iyi yazılmış olduğundan emin olun. Ekran üzerinden tüm metinleri okumak daha zordur ve köşe taşı makaleler normal makalelerden daha uzun olma eğilimindedir. Bu yüzden okunabilirliğe daha da fazla odaklanmalısınız. Metninizin yapısını düşünün, konuları mantıklı bir düzende sunun, net ve kısa paragraflar yazın. 

Adım 4: Uzun kuyruk varyantlarında diğer yayınlarınızı optimize edin

Kilit içerik için metninizi seçtikten ve geliştirdikten sonra, köşe taşı içeriğinizle benzer konular hakkındaki blog yayınlarına biraz dikkat etme zamanı. Bu diğer blog gönderileri, köşe taşı içeriğinizin odaklandığı ‘head’ anahtar sözcüğünün veya anahtar ifadesinin uzun kuyruk varyantları için optimize edilmelidir. Bu nedenle, köşe taşı içeriğinizin anahtar kelimesi ‘iyi donatılmış bale ayakkabıları’ ise, diğer blog yazılarının ana cümleleri şöyle olabilir: ‘çocuklar için tam donanımlı bale ayakkabıları’, ‘en uygun çocuk bale ayakkabıları’, ‘klasik baleye uygun’ ayakkabılar ‘ve’ erkekler bale ayakkabıları ‘gibi farklı varyasyonlarla, kullanıcı alışkanlıklarını diğer rakiplerinizin değinmediği ama yaygın olarak anahtar kelimelerle yakalayın.

Adım 5: Bu kuyruklardan başa bağlanma

Temel bir içerik yaklaşımı kullanmanın önemli bir nedeni, Google’da sıralanmak için kendi içeriğinizle rekabet etmekten kaçınmaktır. Bu nedenle Google’a yeni köşe taşı içeriğinizin sitenizdeki en önemli makale olduğunu söylemeniz gerekir. Bunu, tüm uzun kuyruk içeriklerinden köşe taşı içeriğinize bağlantı çekerek yapabilirsiniz! Bir köşe taşı içerik çok az bağlantı alırsa, ilgili makalelerden daha sık bağlantı vermelisiniz. 

Sonuç: Köşe taşı içeriği en iyi içerik olmalıdır!

İşte size köşe taşı içeriğin sırrı; bu içerik işinizi ve / veya görevinizi kusursuz bir şekilde yansıtan yüksek kaliteli, bilgilendirici bir içerik olmalıdır.  Siteniz için zaten tonlarca makale yazdıysanız, etkili bir temel içerik için önerileri dikkate alarak daha organize bir sayfa deneyimi sunabilirsiniz.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

1 point
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

E-Ticaret Satışınızı Arttıracak 17 Önemli İpucu

Sayfa Hızınızı Arttıracak İpuçları