in

Sayfa Hızınızı Arttıracak İpuçları

Sayfa Hızı Optimizasyonu

Sayfa hızı, SEO çalışmanız için önemli bir husustur, ancak çok teknik olma eğiliminde olan karmaşık bir konudur. Sayfa hızı, sayfanızdaki içeriğin ne kadar hızlı yüklendiğinin bir ölçüsüdür. Sayfa hızı genellikle, bir sitedeki sayfa görüntüleme örneklerinin sayfa hızı olan “site hızı” ile karıştırılır. Sayfa hızı, “sayfa yükleme süresi” (içeriği belirli bir sayfada tam olarak görüntülemek için geçen süre) veya “ilk bayt süresi” (tarayıcınızın ilk bayt bilgisini alma süresi) olarak tanımlanabilir.   Sayfa hızınızı Google PageSpeed ​​Insights ile değerlendirebilirsiniz. PageSpeed ​​Insights Hız Puanı, CrUX’tan (Chrome Kullanıcı Deneyimi Raporu) gelen verileri içerir ve iki önemli hız ölçümü hakkında raporlar: First Contentful Paint (FCP) ve DOMContentLoaded (DCL).

SEO En İyi Sayfa Hızı Uygulamaları

Google, site hızını yani sayfa hızını, algoritması tarafından sayfaları sıralamak için kullanılan sinyallerden biri olarak kabul etti. Ve araştırmalar, Google’ın sayfa hızlarını özel olarak ölçtüğünü de gösteriyor. Ayrıca, yavaş bir sayfa hızı, arama motorlarının tahsis edilen tarama bütçelerini kullanarak daha az sayıda sayfayı tarayabileceği anlamına gelir ve bu, endekslemenizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Sayfa hızı kullanıcı deneyimi için de oldukça önemlidir. Yükleme süresi daha uzun olan sayfalar, daha yüksek hemen çıkma oranlarına ve sayfadaki daha düşük ortalama süreye sahip olma eğilimindedir. Daha uzun yükleme sürelerinin de dönüşümleri olumsuz yönde etkilediği görülmektedir.

Sayfa Hızı ve Müşteri Deneyimi

Web sitesi hızı, işiniz hakkında ilk izlenim bırakıyor. Kullanıcı deneyimi söz konusu olduğunda ikinci bir şansınız olmayacağını anlamanız çok önemlidir. Düşük web sitesi hızı, insanları kaynağınız hakkında rahatsız edecek en sinir bozucu şeylerden biridir.

Yüksek performanslı web siteleri, yüksek geri dönüş ziyaretleri, düşük hemen çıkma oranları, daha yüksek dönüşümler, katılım, organik aramada daha yüksek dereceler ve daha iyi kullanıcı deneyimi ile sonuçlanır. Sayfa yükleme süresini kısaltarak, pazarlama ve satış süreçlerini olumlu yönde etkileyeceksiniz. Daha fazla trafik alacak ve müşterilere dönüştürülebilen daha nitelikli müşteriler çekeceksiniz. Bu yazıda, web sitenizin performansını ve sayfa yükleme sürenizi nasıl artıracağınız konusunda size önerilerde bulunacağız.

Web sitesi hız optimizasyonunun önemi

Sayfa yükleme süresi, bir sayfanın kullanıcı ekranında gösterilmesi için gereken süreyi gösteren bir web performansı ölçümüdür. Web sitesi hız optimizasyonunun web sitesi başarısının temel faktörlerini nasıl etkilediğine bir göz atalım:

 • dönüştürme
 • görünürlük
 • kullanılabilirlik

Müşteri Dönüş Oranı. Web sitesinde geri dönüş oranı, iş başarınızda önemli bir faktördür; bu, ziyaretçilerinizin yapmasını istediğiniz şeyi yapmalarını sağlamak anlamına gelir. Örneğin, ürününüzü satın alacak, bülten kampanyalarına abone olacak, bir web seminerine kaydolacak veya bir kılavuz indirebilecekler. Sayfa ne kadar hızlı yüklenirse, o kadar yüksek dönüşüm oranları elde eder. Araştırmalara göre, 1 saniye gecikme dönüşüm oranında yüzde 7 azalma anlamına gelmektedir. Örneğin, 1 saniyelik bir sayfa yavaşlaması Amazon’a her yıl satışta 1,6 milyar dolara mal olabilir.

Görünürlük . Web sitenizin yüklenme süresi, kullanıcıların web sitenizi ne kadar kolay bulabileceklerini de doğrudan etkiler. Web sitesi hızı, Google’ın siteleri sıralarken dikkate aldığı faktörlerden biridir. Düşük performanslı bir web sitesinin kullanıcı deneyimi zayıf ve sonuç olarak arama sonuçlarında daha az terfi elde ediyor. Aralık 2017’den bu yana, Google arama motoru, masaüstü aramalarda bile sayfaların mobil sürümlerine göre sıralanmaya başladı. Bu kararın amacı, kullanıcıları düşük performans gösteren ve tüm cihazlara duyarlı olmayan web sitelerinden korumaktır .

Kullanılabilirlik. Web sitesi sayfa hızı, yükleme süresi ve kullanıcı isteklerine web sitesi yanıtı gibi web sitesi kullanılabilirliği, müşteri sadakatini doğrudan etkiler. Web siteniz ne kadar iyi performans gösterirse, kullanıcılar da o kadar memnun olacaktır. Mükemmel bir kullanıcı deneyimi, büyük bir müşteri tabanı ve güçlü bir marka oluşturmak için kaçınılmaz bir yoldur.

Web sitenizin hızını test etme yolları

Web sitenizin hız optimizasyonuna başlamadan önce geçerli yükleme sürenizi ve sitenizi yavaşlatan unsurları belirlemek gerekir.  2018 için önerilen sayfa yükleme süresi, 3 saniyenin altındadır. Google’ın sanayi sektörleri ortalama mobil hız araştırmasına göre, web sitelerinin sadece belirli bir kısmı önerilen sayfa yükleme hızlarına yakın. Dolayısıyla, web sitenizin hızını kabul edilebilir bir düzeye çıkarırsanız, rakiplerinize göre önemli bir sıralama avantajı elde edersiniz.

Sayfa yükleme hızı performansını değerlendirmek için birden fazla seçenek var;

 • “Google Pagespeed Insights”, Google’da sitenizde bir performans testi uygulayan ve performansı nasıl artıracağınıza dair öneriler sunan ücretsiz bir araçtır. Hem masaüstü hem de mobil sürümlerde çalışır.
 • “Pingdom” aynı zamanda bir dizi faydalı özellik ile web sitesi hız testi için etkili bir araçtır. Web sitenizin performans geçmişini izler, sayfa yükleme hızını nasıl artıracağınıza ilişkin veri odaklı öneriler yapar ve anlaşılması kolay raporlar oluşturur. Pingdom ayrıca Android ve iOS için web sitesi hız testi uygulamaları da sağlar. Hem ücretsiz hem de profesyonel düzeyde izleme planları bulabilirsiniz.
 • “YSlow” sayfanın performansını nasıl artıracağınızın yanında, istatistiki bileşenleri özetleyen öneriler sunar.
 • “Performans Bütçesi Hesaplayıcı” (Performance Budget Calculator) , sitenizi en iyi şekilde çalıştırmak için ne tür bir içerik kullanabileceğinizi bulmaya yardımcı olan ücretsiz bir araçtır.

Web sitenizi hızlandıracak etkili yöntemler

Web sitenizin hızını test ettikten sonra, optimize etmeye başlayabilirsiniz. Web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlamak için pek çok farklı yöntem vardır.

1.  Bir İçerik Teslim Ağı (CDN) kullanın

Bir içerik dağıtım ağı, son kullanıcılara konumlarına göre web içeriği sağlayan çeşitli coğrafi konumlara dağıtılmış bir web sunucuları kümesidir. Web sitesini tek bir sunucuda barındırdığınızda, tüm kullanıcıların istekleri aynı donanıma gönderilir. Bu nedenle, her talebi işleme koymak için gereken zaman artar. Bu nedenle, kullanıcılar fiziksel olarak sunucudan uzaktayken yükleme süresi artar. CDN ile kullanıcı istekleri en yakın sunucuya yönlendirilir. Sonuç olarak, içerik bir kullanıcıya daha hızlı teslim edilir ve web sitesi daha hızlı çalışır. Bu, yükleme süresini optimize etmek için pahalı fakat sonuçları bakımından oldukça etkili bir yoldur.

2. Web sitenizi daha iyi bir ana bilgisayara taşıyın

Üç olası barındırma türü vardır:

 • Shared (paylaşımlı) Hosting
 • Virtual Private Servers (VPS) hosting
 • Dedicated Server

Tüm dünyada kullanılan en popüler hosting türü paylaşımlı hostingdir. Sitenizi kısa sürede ve düşük bir ücret karşılığında çevrimiçi hale getirmenin en ucuz yoludur. Daha iyi optimizasyon sağlamak için hızlı web sunucusunu seçmeniz önemlidir. Paylaşımlı hostinglerde, CPU, disk alanı ve RAM’i bu sunucuyu kullanan diğer sitelerle paylaşırsınız. Bu da paylaşımlı hostinglerin VPS veya özel bir sunucu kadar hızlı olmamasının ana nedenidir.

VPS Hosting;  ve özel sunucular daha hızlıdır. VPS, içerik dağıtımı için birden çok sunucu kullanır. VPS’ye sahip olmak, sunucuyu diğer kullanıcılarıyla paylaşmak ve konfigürasyonlarınızın diğer istemcileri etkilemeyeceği sanal sunucunun kendi kısmına sahip olmayı da beraberinde getirecektir. Web sitenizin ortalama bir trafiği varsa veya bazı dönemlerde trafik artışlarına neden olan bir e-ticaret siteniz varsa, VPS sizin için en uygun çözüm olacaktır. En pahalı barındırma seçeneği, kendi fiziksel sunucunuz olabilecek özel bir sunucu kullanmaktır. Bu durumda, bir sunucu satın alır ve bakımını yapmak için de bir sistem yöneticisi kiralarsınız.

Diğer bir yaklaşım, AWS, Microsoft Azure, Google veya başka bir genel bulut sağlayıcısından özel bulut kaynakları kiralamaktır. Özel sunucularla, tüm kaynaklar yalnızca size aittir ve tüm kontrolünü siz alırsınız. Bulut altyapıları, çeşitli paketler altında sınırsız ve isteğe bağlı ölçeklenebilirlik de sağlayabilir.

3. Web sitenizdeki resimlerin boyutunu optimize edin

Herkes göz alıcı görüntüleri sever. Başarılı bir e-ticaret sitesi olması durumunda, görüntüler hayati öneme sahiptir. Ürün sayfalarınızdaki birçok fotoğraf, resim, grafik, etkileşimi artırır. Böyle büyük boyutlu görsel kullanımının olumsuz yanı ise, genellikle web sitelerini belirgin derecede yavaşlatmalarıdır.

Görsel kalitesinden ödün vermeden görüntü boyutunu azaltmak için en iyi yol bu işlem için geliştirilen araçları kullanarak görüntüleri sıkıştırmaktır. İşlem biraz zaman alabilir ancak sonuçları düşününce buna değer. Görüntü boyutunu küçültmenin diğer bir yolu , kullanıcı ekran özelliklerine göre görüntü boyutunu ayarlayan HTML duyarlı <secret> ve <size> tanımlarını kullanmaktır.

4. Eklentilerin sayısını azaltın

Eklentiler, her web sitesinin ortak bileşenleridir. Üçüncü taraflarca önerilen özel nitelikleri sağlarlar. Ne yazık ki, daha fazla eklenti kuruluysa, bunları çalıştırmak için daha fazla kaynağa ihtiyaç duyulur. Sonuç olarak, web sitesi daha yavaş çalışır ve güvenlik sorunları da yaşanabilir. Zaman geçtikçe, eklentilerin sayısı artarken, bazıları artık kullanılamayabilir. Taktığınız tüm eklentileri kontrol etmenizi ve gereksiz olanları silmek faydalı olacaktır. Öncelikle, web sitenizi hangi eklentilerin yavaşlattığını bulmak için sayfanızdaki performans testlerini çalıştırın. Çok fazla komut dosyası ve stil yükleyen veya çok fazla veritabanı sorgusu oluşturan eklentilerden kaçının. En iyi çözüm, yalnızca gerekli olanları saklamak ve güncel tutulmalarını sağlamaktır.

5. JavaScript ve CSS dosyalarının sayısını en aza indirin

Web siteniz çok fazla JavaScript ve CSS dosyası içeriyorsa, web sitenizin ziyaretçileri belirli dosyalara erişmek istediklerinde çok sayıda HTTP isteğine yol açar. Bu istekler ziyaretçinin tarayıcısı tarafından ayrı ayrı ele alınır ve web sitesi çalışmasını yavaşlatır. JavaScript ve CSS dosyalarının sayısını azaltırsanız bu şüphesiz web sitenizi hızlandıracaktır. Tüm JavaScript’i tek bir grupta toplamaya çalışın ve bunu da tüm CSS dosyalarıyla yapın. Bu, genel HTTP isteklerinin sayısını azaltır. HTML, CSS ve JavaScript dosyalarını hızlı bir şekilde küçültmek için birçok araç vardır. 

6. Web sitesini önbelleğe almayı kullanın

Bir defada sayfaya erişen çok sayıda kullanıcı olması durumunda sunucular yavaş çalışır ve web sayfasını her kullanıcıya ulaştırmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Önbelleğe alma, web sitenizin geçerli sürümünü barındırmada saklama ve bu sürümü web siteniz güncellenene kadar sunma işlemidir. Bu, web sayfasının her kullanıcı için tekrar tekrar oluşturulmaması anlamına gelir. Önbelleğe alınmış web sayfasının her seferinde veritabanı isteği göndermesi gerekmez.

7. Gzip Sıkıştırma’yı kullanın

Gzip Sıkıştırma, dosyaların boyutunu azaltmanın etkili bir yoludur. HTTP isteklerini en aza indirir ve sunucu yanıt süresini azaltır. Gzip, dosyaları tarayıcıya göndermeden önce sıkıştırır. Kullanıcı tarafında, bir tarayıcı dosyaları açar ve içeriği sunar. Bu yöntem, web sitenizdeki tüm dosyalarla çalışabilir. Web sitenizde Gzip’i, kodun bazı satırlarını ekleyerek veya gzip adlı bir yardımcı program kullanarak etkinleştirebilirsiniz.

8. CMS’de veritabanı optimizasyonu sağlayın

Veritabanı optimizasyonu, performansı arttırmanın etkili bir yoludur. Karmaşık eklentilerle dolu bir içerik yönetim sistemi (CMS) kullanırsanız, veritabanı boyutu artar ve web siteniz yavaşlar. Örneğin, WordPress CMS yorumları, blog gönderilerini ve çok fazla veri saklama gerektiren diğer bilgileri depolar. Her bir CMS kendi optimizasyon önlemlerini gerektirir ve ayrıca belirli eklentilere sahiptir. 

9. Web fontlarının kullanımını azaltın

Web fontları, web sitesi tasarımında oldukça popüler hale gelmiştir. Ne yazık ki, web fontlarının kullanılması, sayfa oluşturma hızını olumsuz yönde etkiler. Web fontları, harici kaynaklara ekstra HTTP istekleri ekler. Aşağıdaki önlemler, web font trafiğinin boyutunu azaltmanıza yardımcı olacaktır:

 • Modern tarayıcılar için modern formatlar kullanın ;
 • Yalnızca sitede kullanılan karakter kümelerini dahil edin;
 • Sadece gerekli stilleri seçin

10. 404 hatalarını tespit et

404 hatası “Sayfa bulunamadı” anlamına gelir. Bu mesaj, bir sayfanın erişilen içeriği artık mevcut olmadığında, tarayıcılar veya arama motorlarına iletilir. Bir 404 hatasını tespit etmek ve düzeltmek için hata algılama araçlarını ve eklentilerini kullanabilirsiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, ek eklentiler web sitenizin hızını olumsuz yönde etkileyebilir, bu nedenle kaynağın hata tespiti için harici araçlar aracılığıyla çalıştırılmasını tavsiye ederiz. 

Tüm 404 hatalarını tespit ettikten sonra, oluşturdukları trafiği değerlendirmeniz gerekir. Bu ölü bağlantılar artık ziyaret sağlamaz ve bu nedenle hiçbir zaman sunucu kaynağınızı tüketmezseniz, onları olduğu gibi bırakabilirsiniz. Bu sayfalarda hala trafik geliyorsa, harici bağlantılar için yönlendirmeler ayarlamayı ve dahili olanlar için bağlantı adreslerini düzeltmeyi düşünün.

11. Yönlendirmeleri azaltın

Web sitesi yönlendirmeleri, performansı olumsuz yönde etkileyen ek HTTP istekleri oluşturur. Onları minimumda tutmanızı veya tamamen ortadan kaldırmanızı tavsiye ederiz. Öncelikle, bir site taraması yaparak sayfanızdaki tüm yönlendirmeleri tanımlamanız gerekir. Yönlendirmeleri hızlı bir şekilde tanımlamak için Screaming Frog’u kullanabilirsiniz. Daha sağlıklı bir akış için yönlendirmelerin gerekli bir amaca hizmet edip etmediklerini kontrol etmeniz ve yalnızca kritik olanları bırakmanız gerekir.

Sonuç

Günümüzde tipik bir kullanıcı web sayfasının 3 saniyeden daha az sürede yüklenmesi beklenmektedir. Bu kritere uymazsanız, kullanıcı trafiğinizi ve bunun sonucunda gelirinizi kaybedersiniz.

Bu nedenle, basit ancak etkili bir web sitesi hız optimizasyonu yaklaşımı uygulamanız oldukça önemli;

 1. Dönüşüm, görünürlük ve kullanılabilirliği dikkate alarak web sitesininde başarının temel faktörlerini kontrol edin ve değerlendirin.
 2. Mevcut web sitenizin hızını test edin ve bu üç faktörle ilgili en çok dikkat edilmesi gereken sayfalara ve özelliklere öncelik verin.
 3. Optimizasyonunuzu hız düşürücü özelliklerle başlatın ve dönüşüm başarınızı en çok tanımlayan sayfalara odaklanın.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Köşe Taşı İçerik Nedir?

Dijital 2019 Raporundan Çarpıcı Sonuçlar