in

Sosyal Medya Dünyasını Yakından Tanıyın: 912 Milyon Gönderi İncelendi

Backlino.com ve BuzzSumo işbirliğiyle gerçekleştirilen önemli bir çalışma, yayınlanmış tam 912 milyon blog gönderisinden elde ettiği içerik pazarlaması sonuçlarıyla dev bir analiz verisi içeriyor. Elde edilen sonuçlar, her düzeyden kullanıcı için oldukça önemli ve stratejik veriler içeriyor.

İçerik formatı, kelime sayısı ve başlık gibi teknik faktörlerin sosyal medya paylaşımları ve geri bağlantılar arasındaki ilişkilere dair önemli çıkarımlar bulunuyor. Bunlardan bazıları uzun süredir bilinen sonuçları doğrularken, bazılarıysa değişen trendler konusunda bilgi veriyor.

İşte çalışmada elde edilen ve sosyal medya kullanımında dikkate alınması gereken temel sonuçlar;

1-Uzun içerikler, kısa blog içeriklerine oranla %77.2 daha fazla bağlantı alıyor. Bu yüzden daha fazla backlink için uzun ve açıklayıcı bloglar kaçınılmaz görünüyor.

            Bu durumun sebebi henüz net olarak anlaşılmış değil. Google algoritmaları uzun içerikleri ön plana çıkardığı için mi yoksa arama içeriğini daha iyi mi karşıladıkları için mi sorusunun belirli bir cevabı henüz yok. Fakat uzun içeriklerin hem anahtar kelime hem de daha fazla açıklayıcı kavram içerme olasılığına sahip olduğu gerçeği unutulmamalı. Yine de her uzun içerik fazla trafik alır gibi bir kural yok. Bu karşılaştırmay, kısa ve uzun iki kaliteli içeriğin karşılaştırılması olarak ele almak en sağlıklı yaklaşım.

2-İçeirklerin sosyal paylaşımlar arasında durumu da benzer bir tablo sunuyor. Uzun paylaşımlar, kısalara oranla daha iyi sonuç verse de,  2000 kelimeyi aşanlar için durum tersi yönde değişmeye başlıyor.

İdeal içerik uzunluğunun 1000 – 2000 kelime arasında olduğu ve 2000 kelime sonrasında olumsuz etkilerin başladığı görülüyor.  Bu da Facebook, Twitter, Reddit ve Pinterest gibi sosyal medya ağlarında 1000 – 2000 kelime bandında içerik yayınlamak en ideal seçenek gibi duruyor.

3- Uzun içeriklerin daha fazla backlink aldığını söyledik ama aslında geri dönüş bağlantı oranı oldukça düşük. Tüm blogların yaklaşık %94’ü hiç dış bağlantı almıyor.

            Geri bağlantı alma oranı, Google için sıralama kriterleri arasında elbette çok önemli. Fakat yine de backlink alan içeriklerin sayısının çok az olduğu da ayrıca bir gerçek. Özellikle birden daha fazla dış bağlantı alan içeriklerin sayısı yalnızca %2.2’yle sınırlı. İnsanların neden geri dönüş yapmadığı konusunda net bir yargıya varmak zor olsa da, içerik sayısının fazlalığı ve her gün yenileniyor olmalarının bir etken olması muhtemel. Örneğin sadece WordPress’te Mayıs 2016 – Mayıs 2018 arasında yayın sayısı %47.1 oranında artarak 87 milyona ulaşmış görünüyor.

            Moz 2015 araştırması da benzer şekilde, örneklerin % 75’inin sıfır harici bağlantıya sahip olduğunu göstermişti. Bu durumda, dış bağlantı alam olasılığının geçmişe oranla daha da zorlaştığı bir gerçek.

4- Sosyal paylaşımlarda gücü elinde tutan belli başlı makaleler var. Tüm blog metinlerinin sadece yaklaşık %1.3’ü sosyal paylaşımların %75’inin oluşturuyor.

            %1.3’lük gönderi, paylaşımların %75’inin alıyor. Hatta, içeriklerin %0.1’i toplam sosyal paylaşımların %50’sini oluşturuyor. Bu da demek oluyor ki, sosyal meyda dünyası bir bütün olarak düşünüldüğünde, tüm gruplar arasında paylaşılan ortak gönderi ve stiller mevcut. Sosyal medya rekabetinin en üstünde çok keskin ve dev bir rekabetin olduğu açık biçimde görülüyor.

5-Backlink alan içerikler, aynı oranda sosyal paylaşım başarısı sağlamıyor.

            Bir içerik çok fazla bağlantı alsa da sosyal medyada genellikle paylaşım almıyor. Bu da içeriği sosyal medyada gösterme eğiliminin SEO ile ilişkisini düşündürüyor. Bu durumda, her içeriği kendi paylaşım alanına uygun olarak düzenlemek daha sağlıklı bir strateji olabilir.

6- Daha uzun başlıklar daha fazla sosyal paylaşım kazanıyor. Uzunluğu 14 – 17 kelime arasında değişen başlıklar, kısa olanlara oranla yaklaşık %77 daha fazla sosyal pay ediniyor.

            Bu durum uzun süredir benzer çalışmalarda ortaya konuluyor. Ancak istisnaları da olabilir elbette. Yine de genel tabloda, uzun başlıkların daha çok paylaşım kazandığı bir gerçek. Bunun nedenleri için farklı öneriler var. Bunlardan ilki, uzun başlıkların daha fazla bilgi içeriyor olması. Bu sayede okumdan önce daha fazla şans kazanıyor olabilirler. Bir diğer unsurda, uzun başlıkların Twitter ve Google’da daha fazla anahtar kelimeye takılma ihtimali. Başlıkta kelime sayısı arttıkça, aramalarla eşleşme oranı da kaçınılmaz olarak artıyor.

7-Soru işaretiyle biten başlıklar, bitmeyen başlıklara oranla %23.3 daha fazla sosyal pay ediniyor.

            Başlığıyla soru soran bir içerik daha fazla paylaşım ve daha fazla okunma alıyor.

8-Yeni bir içeriğin paylaşılması için en uygun gün diye bir şey yok. Paylaşımlar, haftanın tüm günlerinde yayınlanan içerikler arasında eşit olarak dağıtılıyor.

            Bu sonuç, paylaşım yaparken, en azından sosyal medyada daha iyi bir günün olmadığını gösteriyor.  Sadece Pazar gününün çok küçük bir oranda daha az trafik sağladığı görülse de, diğer günler arasında belirgin bir fark yok.

9- Liste gönderileri, Nasıl Yapılır içeriklerinden ortalama % 218, Resimli anlatılardan %203 oranında daha fazla paylaşım oranına sahip.

            “Neden …. Yapmalıyız?” ve liste tipi içerikler, diğer içerik tiplerine oranla daha fazla trafik alıyor. Bu yüzen içerikleri açıklayıcı bir akış ve liste tipi görünümle yayınlayarak, daha fazla paylaşım kazanmak mümkün gibi görünüyor.

10- Neden ve Hangi veya Kim gibi sorulara cevap vermeye yönelik içerikler, Nasıl Yapılar içeriklerine oranla %25.8 daha fazla bağlantı alıyor.

            Sonuçlar böyle olsa da web içerikleri ve sosyal medya içerikleri arasında farklar olduğu unutulmamalı. Yani sosyal medyada çok sayıda paylaşım alan bir içerik, web adresine dış bağlantı alamayabilir. Bunun nedenlerinden biri, bu tarz içeriklerin format olarak Facebook ve Twitter gibi ağlarda paylaşılmaya uygun yapılarda olması olabilir. Bununla birlikte, grafikli anlatımlar, sosyal medya ağlarının yanında, bloglar için de paylaşılabilir olduğundan, daha fazla backlink potansiyeli sağladıkları düşünülebilir.

11- B2C içerikleri B2B içeriklere oranlarda daha fazla paya sahipken, kişisel Blog içerikleri ticari olanlara oranla 9.7 kat daha fazla bağlantı alıyor.

            Kişisel günlük içerikler, B2B içeriklere oranla daha yüksek paylaşım alıyor. B2C içeriklerse günlük hayatla daha iç içe olduğundan, daha kurumsal ve teknik olan B2B’lere oranla daha fazla sosyal alan yaratıyor. B2B içeriklerin güç kazanması, B2C içerikle bir arada ele alınmasıyla mümkün.

            Yine hem B2B hem de B2C içerikleri de çok az sayıda gönderinin, tüm paylaşımlarda çok büyük oranlara sahip olduğu da ayrıca görülüyor.

BuzzSumo ve backlinko.com işbirliğiyle çok sayıda veri ve gönderiyi ele alan araştırma, bazı klişelerin hatalı olduğunu gösterirken, sosyal medya ve blog gönderilerinin neredeyse tamamen farklı stratejilerle oluşturulması gerektiğine dair önemli sonuçlar sağlıyor.

Verilere bakılırsa; 1000 – 2000 kelime bandındaki içerikleri, liste formatında ve sorulara cevap verecek biçimde, grafiklerle destekleyerek oluşturmak iyi bir strateji olabilir. Oluşturulan gönderiler için en ideal gün belirlemek zor olsa da Pazar gününün çok iyi bir seçenek olmadığı da görülüyor. Stratejik olarak başarılı yapılanmış bir içerik, her ne kadar yoğun rekabet bulunsa da, backlink alarak öne çıkma ve rekabette sıyrılma şansına daha çok yaklaşıyor.


Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

Dijital 2019 Raporundan Çarpıcı Sonuçlar

Google görsellerde reklam vermek

Görsel Aramalara Daha Fazla Satış Reklamı Geliyor