in

Sosyal Medyada Başarı İçin Planlama Stratejileri

Programlama görevleri, reklamlar, sosyal dinleme ve diğer stratejik hedeflere odaklanmak için zaman noktasında sorun yaşamak neredeyse kaçınılmaz. Bu kadar çok şeyi bir arada yapmak gerekirken, hangisinin önce yapılacağına ve kontrollerin ne sıklıkta sağlanacağına karar vermek oldukça zor. Yoğun tempo ve veri akışında sosyal medya hesaplarını etkin biçimde kullanmak ta aynı şekilde giderek güçleşiyor.

Rahat bir nefes alın! SEMrush‘un bu yoğunluğu organize etmek için günlük, haftalık, aylık ve üç aylık dönemlerde neler yapılması gerektiğini içeren detaylı bir öneri dizisi sunuyor. Böylece nerede eksik yaptım, neyi nasıl yapmalıydım gibi sorularla vakit kaybetmeniz gerekmeyecek.

Günlük Yapmanız Gerekenler

 • Gönderim takviminizi kontrol edin ve güncelleyin.
 • Yorum ve sorulara cevap verin.
 • Sektörle ilgili anahtar kelimeleri ve konuları keşfedin.
 • Rakiplerinizin neler gönderdiğini kontrol edin. 
 • Sektörel haberleri ve güncel konuları izleyin. 
 • Değişen hashtagleri keşfedin.
 • Influencer’ların yayınlarını izleyin ve yorumlayın.

Gönderim Takviminizi Kontrol Etme ve Güncelleme

Gönderim planınızı kontrol etmek günlük olarak yapılması gereken bir şeydir, çünkü aşağıdakileri yapabilmeniz gerekir:

 • Kitlenizin çevrimiçi olma olasılığı yüksek olduğunda, en önemli yayınlarınızı alanlara taşıyarak içeriğinize öncelik verin.
 • Özel durumlar için yer açın.

Yorum ve Sorulara Cevap Verme

Yorumlara cevap vermek çoğu zaman kullanıcıları memnun etmek için çk önemlidir ve yanıt verirken hızlı olmak gerekir. Eğer bir sosyal medya yöneticisiyseniz, bunu şüphesiz bilirsiniz. Ama kaç kez müşteri olarak görmezden gelindi? Bundan dolayı bir hizmeti veya ürünü kullanmayı kaç kez bıraktınız, bir düşünün.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizden gelen yorumları ve soruları takip etmek önemlidir; Markanızın ünü, tepkilerinize ve zamanlamanıza bağlı olabilir. Ayrıca, eleştirel yorumlardan korkmayın, çünkü sık sık size şirketinizin üzerinde çalışması gereken alanları gösterebilir ve markanızın müşteri hizmetleri değerlerini ve becerilerini gösterme fırsatı verebilirler.

Markanız Hakkında Konuşulanları Çevrimiçi Olarak İzleme

İnsanlar markanız hakkında İnternette konuşacak ve siz de, markanızın nasıl ifade edildiğini ortaya çıkarmak isteyeceksiniz. Bir influencer markanızdan bahsederse, bunu yakalayabilmeniz gerekecektir. Etkileyen kişinin yorumunu göz ardı etmek, kaçırılmış bir fırsat veya potansiyel bir itibar krizine dönüşebilir.

Eleştiriden bahsetmişken, herhangi bir şirket kendini bir krizin ortasında bulabilir. Markanızı çevrimiçi ortamda izleyerek, potansiyel bir itibar krizini önleyebilirsiniz.Ne yazık ki, sosyal platformlarda yorum yaparken insanlar olumsuz konularda sizi de etiketleyebilir. Böylesi durumları izlemenin en kolay yolu, özel marka izleme araçlarını kullanmaktır.

Sektörle İlgili Anahtar Kelimeleri ve Konuları Keşfetme

Sektörünüzde neler olup bittiğini takip ederek, girmek isteyebileceğiniz önemli bir konuyu veya tartışmayı kaçırmamaktan kaçınabilirsiniz. “Google Alerts”  , bunun için harika bir araçtır: Google’ın izlediği tüm kaynaklar (YouTube dahil) üzerindeki tüm anahtar kelimeleri izlemenize ve bildirim almanıza olanak sağlar.

Rakiplerinizin Ne Gönderdiğini İzleyin

Yarışmacılar haberlerini paylaşıyor. İster yeni bir ürün, ister büyük bir promosyon veya özel bir teklif olsun, tüm bunlar müşterilerinizin eğilimlerini etkileyebilir. Rakiplerinizin faaliyetlerine bir göz atın ve onlarla rekabet etmenin daha akıllı yollarını bulun. Bazı kullanıcıların sorularını cevapsız bırakan içerikler yakalamanız, sizin bu boşluğu doldurmanızı sağlayabilir. Bu soruları postalarınıza yazdığınızdan ve etraflarında ilgi çekici bir tartışma yaptığınızdan emin olun. 

Sektörel Haberler ve Güncel Konular

En önemli endüstri haberlerini kaçırmak, genellikle en iyi bilgi kaynaklarınızı günlük olarak kontrol etmeyi unutmaktan kaynaklanır. İdeal olanı, ortalama bir iş gününün ilk başlangıcı sektörel haberlerin takibiyle olmalıdır. Bu işlemi otomatikleştirmenize yardımcı olacak yüzlerce araç vardır (Feedly veya Inoreader gibi), sizi her siteyi kendi başınıza kontrol etmek zorunda bırakmaktan kurtarır.

Trend Hashtag’lerini Keşfetmek

Hashtag araştırması yapmadan önce, kendinize hashtag stratejinizle ulaşmak istediğiniz hedefleri hatırlattığınızdan emin olun. Marka bilinirliği, katılım, erişim ya da müşteri ilişkilerinizi geliştirmek mi istiyorsunuz? Ulaşmaya çalıştığınız hedeflerin her biri için doğru etiketi bulmaya çalışın. 

Markalı etiketler:  Marka bilincini oluşturmak için bunları kullanın. 

Detay içeren hashtagler:  Bu hashtagler daha olası izleyicilerinizle ilgili olacaktır, bu yüzden kavramları içten dışa keşfetmeye çalışın. 

Mevsimsel Hashtag’ler: Gönderilerinize mevsimsel karma etiketler eklemek, erişim alanlarını önemli ölçüde artırabilir. 

Konum etiketleri:  Bu etiketler, yerel izleyicilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olur. 

Neyi başarmak istediğinize ve ihtiyaçlarınıza karar verdikten sonra, hangi hasta etiketlerin size tam olarak yardımcı olacağından emin olmak için biraz araştırma yapmanız gerekecektir.

Influencer’ların Mesajlarını İzleme ve Yorumlama

Bu öneri, sektörünüzdeki fikir liderlerini bulmak ve sosyal alanda neler yaptıklarını izlemekle mümkün olacaktır. Fırsat ne zaman ortaya çıkarsa, uzman görüşünüzle katılmaya hazır olun veya yeni araç veya özelliklerinizi test etmelerini sağlayın. Etki alanı geniş kişiler, daha fazla kullanıcıya erişim için doğrudan aracılık potansiyeline sahiptir.

Haftalık Yapmanız Gerekenler

 • Diğer takımların hedefleri ve yaklaşmakta olan aktiviteleri senkronize edin. 
 • Hafta için bir kayıt programı oluşturun.
 • Rakiplerinizin en iyi performans gösteren yayınlarını belirleyin. 
 • Devam eden reklam kampanyalarınızın sonuçlarını izleyin.

Diğer Takımların Hedefleri ve Yaklaşan Olaylarla Senkronizasyon

Amaçlar benzer olsa da, ulaşma stratejileri ve zamansal davranışlardaki farklılıkla, rakipler arasında başarısızlıklara neden olabilir. Bu tür durumlardan kaçınmanın en iyi yolu, ekip üyelerinize görevler atayarak, olay ve planların kontrol altında olmasını sağlamak ve bağımsız etkinlikler arasında zamansal veya sonuçlara bağlı ilişkiler kurmaktır.

Haftalık Kayıt Takvimi Oluşturma

Haftalık bir kayıt programı oluştururken tutarlı kalmak akıllıca olacaktır. Pazartesi günleri 15, Salı günleri sadece 2 mesaj veya içerik oluşturmak olumsuzluk yaratabilir. Bu yüzden iş yükü  ve etkileşim yoğunluğunu hafta geneline yaymak ya da özel günler için özel stratejiler oluşturmak, haftalık planlarla gerçekleşebilir.

Bazı gönderi araçları, zamanlamanızın tümü ayarlandığında içerik sıraları oluşturmanıza olanak sağlar. Bu şekilde, bir sonraki sosyal medya yayınınızı ne zaman programlayacağınızı düşünmeniz gerekmez; yalnızca gönderinizi kuyruğa gönderirsiniz ve önceden belirlenmiş bir zamanda yayınlanır.

Hatırlanması gereken bir diğer önemli şey ise geçici kampanyalara (örneğin tatil kampanyalarına) yer açmaktır. Bu tür tanıtımlara uyabileceğiniz her zaman haftada bir veya iki boş yeriniz olduğundan emin olun.

Rakiplerinizin En İyi Performans Gösteren Yayınlarını Belirleme

Rakiplerinizin en iyi performans gösteren içeriğini nasıl tanımlayacağınızı bilmek işin sadece yarısıdır; ihtiyaç ve izleyicilerinize uyarlayabilmeniz gerekir. Rakiplerinizin yayınlarından nasıl yararlanabileceğinize dair bazı ipuçları:

 1. Cevaplamadıkları soruları yanıtlayın. Bazı takipçilerinin sorularının cevapsız kaldığını fark ettiniz mi? Makalelerinizdekilere hitap ettiğinizden ve takipçilerinize başka hiçbir rakibin veremeyeceği benzersiz bir değer verdiğinizden emin olun.
 2. En yüksek performanslı yayın biçimlerini tanımlayın. Rakiplere sahip olmanın en iyi yanı, aynı izleyiciyi paylaşmanızdır. İnfographics’lerinin video eğitimlerinizi attığını fark ederseniz, stratejinizi yeniden gözden geçirmenin zamanı gelebilir.
 3. Paylaştığı içerik türlerini izleyin.  Çevrimiçi oyunları sosyal medyada büyük etkileşime neden oluyor mu? Onları eğlenceli bir tatil temalı sınavla geçmeye çalış.

Devam Eden Reklam Kampanyalarınızın Sonuçlarını İzleme

Kampanyalarınızı izlemezseniz, stratejilerinizin işe yarayıp yaramadığını anlamanız mümkün olmayacaktır. Devam eden kampanyalarınızın sonuçlarını haftalık olarak izleme alışkanlığı edinin; Bu, bir şeyler ters giderse diye ince ayar yapmanız için size bir fırsat verecektir. Tüm büyük sosyal ağların performansınıza harika bir bakış açısı sağlayan kendi analitik hizmetleri vardır. UTM parametrelerini yayınlarınıza eklemek ve bunları Google Analytics’te izlemek, başarılarınızın daha da geniş bir resmini sağlayacaktır.

Aylık Yapmanız Gerekenler

 • Aylık istatistikler toplayın.
 • Rakiplerinizin sosyal stratejilerini analiz edin.
 • Kişisel performansınızı rakiplerinizle karşılaştırın.
 • Ayınızın başarısını belirleyin ve bunları sosyal stratejinize entegre edin.
 • Gelecek ay için stratejik plan yapın.
 • Ürün veya hizmetinizi tanıtmak için kullanılabilecek yaklaşan haberleri ve olayları araştırın. 

Aylık İstatistikleri Toplama

Sosyal etkinliklere başlamadan önce, performansınızı değerlendirmek için hangi kriterleri izleyeceğiniz konusunda net olmalısınız. Yeni bir pazara giriyorsanız, marka bilinirliğini arttırma çabalarınızı nasıl ölçeceğinizi düşünün; Bu aşamada alımların sayısı önemli değildir.

Kriterleri tanımladıktan sonra düzenli olarak izlemeniz gerekir; zaman içinde eğilimleri belirlemek için hangi araçları kullanacağınızı düşünün. Takipçinizi yalnızca bir kez kontrol etmek ve unutmak yerine, ilerlemenizi ölçmek için aylık olarak izlemek daha iyidir.

Rakiplerinizin Sosyal Stratejilerini Analiz Etmek

Rakiplerinizin sosyal stratejileri hakkında fikir edinmek için pahalı araçlara ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Rakip sayfalarınızın manuel incelemeleriyle birlikte yerel sosyal ağ analizleri, zayıf noktalarını tespit etmeniz için yeterli olacaktır.

Ardından, rakiplerinizin mevcut reklam kampanyalarını Facebook Bilgi ve Reklamlar bölümünü ziyaret ederek kontrol etmenizi öneriyorum; Size mevcut haber bültenleri reklamlarını ve yönlendirdikleri açılış sayfalarını gösterir. Kim bilir, kendini test etmek isteyebileceğin bir ya da iki strateji bulabilirsin!

Son olarak, rakiplerinizin hashtaglerine dikkat etmeyi unutmayın. Özel tekliflerini veya yarışmalarını izlemekle kalmayacak, aynı zamanda stratejilerindeki önemli değişiklikleri görmenize yardımcı olabilir. 

Performansınızı Rakiplerinizle Karşılaştırma

Rakiplerinizin sosyal stratejileriyle nereye gittiğini öğrendikten sonra, performansınızı onlarınkilerle kıyaslama zamanı gelmiştir. Taahhüt oranı gibi göreceli metriklere dikkat etmeniz önemlidir; Toplam katılımın izleyici boyutuna oranı esas alınarak hesaplanan göreceli bir ölçümdür. Profillerin performansını büyük ve küçük izleyicilerle karşılaştırmaya çalışırken özellikle yararlıdır. 

Önceki Aylarınızın Başarısını Belirlemek ve Sosyal Stratejinize Entegre Etmek

En iyi performans gösteren içeriğinizi denemekten ve onu geri dönüştürmekten korkmayın; bu, onu başka bir zaman için yeniden düzenlemek veya mevcut ayın hedeflerine ve stratejisine uyarlamak anlamına gelebilir (örneğin, bir Infographic veya önceki ayınızın yayınından hızlıca bir animasyon yapmak gibi).

Gelecek Ayın İçerik Kategorilerinin Oransal Dağılımını Planlamak

Markanızın etrafında bir topluluk oluşturmak istiyorsanız, hedef kitlenizin çıkarlarını göz önünde bulundurduğunuzdan emin olun. Bir deneme yapın; bir ay boyunca her hafta farklı içerik oranlarını deneyin ve izleyicileriniz için en uygun oranın hangisi olduğunu görün.

Yeni Haberleri ve Tanıtım İçin Kullanılabilecek Olayları Araştırma

Tatillerin ve etkinliklerin müşterilerinizi pazarlama kampanyalarınıza daha duyarlı hale getirdiğini biliyor muydunuz? Kampanyalarınızı eğlenceli fikirlerle desteklemek, kullanıcılarınızı eğlendirmek ve onlara ürünlerinizi ve / veya hizmetlerinizi incelemeleri için iyi bir neden vermek için harika bir yoldur.  Ancak, fırsat tabanlı pazarlama zor bir bilimdir ve vaka çalışmamız tematik kampanyaları maksimum verimlilikle nasıl yürüteceğiniz konusunda size bazı harika ipuçları verecektir. Ayrıca, özellikle sosyal medya yöneticilerinin hedef kitleleri için önemli olan tüm etkinlikleri, tatilleri ve anlamlı günleri takip etmelerine yardımcı olacak ve o gün ve sonrasında planladıkları sosyal medya etkinlikleri takvimi 2019’u mutlaka kontrol edin.

Üç Aylık Yapmanız Gerekenler

 • Son çeyrek sonuçlarını gözden geçirerek değerlendirin ve nerede durduğunuzu görün.
 • Marka imajınızın tüm sosyal kanallarda tutarlı olduğundan emin olun.
 • Doğru insanları hedef alıp almadığınızı görmek için izleyici analizi yapın. 
 • Hedeflerini gelecek çeyrek için belirleyin. 
 • Gelecek çeyrek için hedeflerinizi tanımlayın. 

Son Çeyrek Sonuçlarını Gözden Geçirin ve Değerlendirin ve Nerede Olduğunuzu Görün

Gönderilerinizin performansı hakkında aylık istatistikler toplamanız kadar, her üç ayda bir de aynı sonuçlara göz atmanı gerekir. Bununla sayede üç aylık incelemelerle daha fazla ayrıntı ve süreçsel takip yakalayabilirsiniz.

Örneğin, hedeflediğiniz kanalları yeniden değerlendirmek isteyebilirsiniz; Bazıları herhangi bir sonuç getirmiyorsa, sonlandırmaya karar verebilirsiniz. Zamanınızı ve enerjinizi hedef kitleniz için çalışan bu kanallara yatırın.

Marka İmajınızın Tüm Sosyal Medya Kanallarında Tutarlı Olduğundan Emin Olun

Şirketinizin kurumsal stil rehberi veya marka rehberi var mı? Şimdi öğrenmek için doğru zaman. Ses tonunuzun, komut dosyaları ve renkler dahil olmak üzere gönderdiğiniz tüm resimlerle birlikte markanızın tarzına uyduğundan ve tüm sosyal ağlarda tutarlı olduğundan emin olun.

Davranış Analizi Yapın

İdeal olarak, en az her üç ayda bir sosyal medya izleyici denetimi yapılmalıdır. Bu zaman aralığı, gerçek izleyicileriniz ile ne düşündüğünüzü arasındaki uyuşmazlıkları tespit edebilmeniz için yeterli olur. Sosyal ağ hesaplarınızdan size sağlanan analizleri kullanarak (Facebook Analytics, Twitter Analytics, Instagram Insights, vb.) Takipçilerinizin ilgi alanlarına ve demografik bilgilerine dair bilgiler edinerek başlayın.

Bu aşamadan sonra, ideal müşterinizi hayal edin (birden fazla sosyal ağda aktif iseniz birkaç kişiyle karşılaşabilirsiniz).

Son olarak, içeriğinizi ideal müşteri personelinize göre düzenleyin.

Gelecek Çeyrek İçin Hedeflerinizi Belirleyin

Üç aylık hedeflerinizi her zaman şirketinize ve ekibinizin hedeflerine göre ayarlamayı unutmayın; bu, önümüzdeki 3 ay için bir içerik planı oluşturmanıza ve öncelikleri doğru bir şekilde belirlemenize yardımcı olacaktır. Burada, takipçi ve benzer sayımlar gibi kibarlık ölçütlerinin ötesine geçmelisiniz. Bunun yerine, aşağıdakilere odaklanmayı deneyin:

 1. Erişim . Takipçiler / hayranlar, gösterimler, trafik verileri gibi metriklere dikkat edin.
 2. Seviye. Buradaki metrikleriniz profil ziyaretleri, aktif takipçiler, marka belirtileri, yorumlar, paylaşımlar, beğeniler ve tıklamaları içerebilir.
 3. Dönüşümler . Müşteri kazanımını ve dönüşüm oranlarını izlemediğiniz sürece, yatırım getirisini sosyal medyadan ölçmeniz mümkün olmayacaktır. Segmentleri Google Analytics’e uygulamak, dönüşümleri izlemek için pratik bir yoldur.

Bu bilgi yararlı oldu mu?

0 points
Upvote Downvote

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0

Comments

0 comments

SEO Planınız İçin Altın Değerinde Veriler

E-Ticaret’te Başarıyı Getiren SEO İpuçları